67 Oğuzhan Uğur

67 Oğuzhan Uğur

Edebiyat dünyasına 67 isimli kitapla giriş yapan Oğuzhan Uğur tarafından kaleme alınmış roman türünde bir kitaptır. Geçirmiş olduğu trafik kazası sonucunda kendini hiç bilmediği bir yerde bulan bir adamın hikâyesi anlatılmaktadır.

Roman, okuyanlara kaza sonrasında ismini, ailesini, mesleğini ve hatta kendisini bilmeyen bir adamın öyküsünde yolculuk yaptırmaktadır.

Kendini Bilmeyen Adamın Hikayesi

Oğuzhan Uğur kitabında hayatının normal olduğunu düşünen bir adamın varoluş yolculuğunu samimi bir dille anlatmaktadır. Roman, zaman zaman eğlenceli, şaşırtıcı komedi unsurları ile devam ederken zaman zaman da okuyucuyu sorgulamaya iten bölümleri ile kara mizah tarzına bürünmektedir.

Bu geçişlerinden dolayı çok katmanlı bir hikâye ile karşı karşıya kalmaktayız. Eser, ailesi ile birlikte tatile giderken geçirdikleri trafik kazası sonucunda kendini hiç bilmediği bir yerde bulan normal bir adamın aslında normal olmayan hikâyesini işlemektedir.

Hikayenin kahramanı olan adam, absürt bir zeminde kendi gerçeğini bulmaya çalışmaktadır. Adını, ailesini, mesleğini ve kendini dahi bilmeyen bir adamın kabus ile gerçek arasında geçen hikâyesi, gerçek ile pişmanlığın birbirine karıştığı zekice kurgulanmış bir anlatımla okuyucuda merak uyandırmaktadır.

Ana karakteri hayatının yolculuğuna çıkaran olaylar zinciri, akıcı bir dil ile kurgulandığı için okuyucu da peşi sıra içine çekmektedir.

Gerçeklerle Yüzleşmek

Gerçeklerle yüzleşmek her zaman zor olduğu gibi romanın ana karakteri içinde bu yolculuk kolay gelişmiyor. Kendini ararken yüzleştiği gerçekler, zaman zaman onun için kabullenmesi güç olmaktadır.

Bir tarafta görmezden geldiği gerçekler, bir tarafta kendini bulmaya çalışırken varoluş sancıları çeken bir adamın ilginç öyküsü sürpriz finali ile de okuyucuyu şaşırtmaktadır. Romanda, ana karakterin varoluş sancıları ile beraber okuyucu da düşündüren iç hesaplaşmaları ile de karşılaşılmaktadır.

Kitapta da yazıldığı gibi “Peşimizde Olanlar, Belki De İçimizdeydi”. Kendimizi ararken aslında bulmaya çalıştıklarımızın zaten içimizde olduğunu, kabullenmek istemediğimiz şeyler olduğunu sonucuna varmaktayız. Aynı romandaki karakter gibi, ailesiyle birlikte tatile çıktılar ve bu yol onu çok farklı yollara götürdü.

Bu yolculukta, gerçekler, gördüğü kâbuslar, yıllar önce yaşamış olduğu olayların pişmanlıkları vardı. Bu kaza onu gerçek sandığı hayatının gerçek olmadığı sonucuna ulaştırdı. Aynanın köşesinden yansıyan görüntüsü ile gerçekte olması mümkün olmayan bir uyuşmazlık vardı.

Son Yazılar
Bir cevap bırakın