Anna Karenina Lev Nikolayeviç Tolstoy

Anna Karenina Lev Nikolayeviç Tolstoy

Lev Nikolayevic Tolstoy, tarafından 1873-1877 yılları arasında yazılan roman Anna Karenina, ilk yayınlandığında bölüm bölüm tefrike edilerek tek bir kitap haline getirilmiştir. Eser yazıldığı dönem Rusya’nın toplumsal yapısını ve sosyal yaşamını başarı ile ortaya koymasından dolayı taktir görmüş ve dünyanın en iyi romanları arasında yer almıştır.

Dünya klasikleri arasında her zaman gösterilen bu eser, özellikle psikolojik irdelemeleri ve karakter tahlilleri ile dikkat çekmiştir. Eser ortaya konulan karakterler bakımından da oldukça başarılı olmuştur.

Realist bir anlayış ile yazılan roman  psikolojik ve sosyal konulara değinen gerçekçi bir baş yapıttır. Lev Nikolayevic Tolstoy, bu eserinde kişileri ruhsal açıdan incelemiş, portrelerini başarılı bir şekilde tahlil ederek romanına psikolojik bir boyut kazandırmıştır.

Toplumsal ve Sosyolojik Olgular

Romanda işlenen zina konusu bir dini ya da ahlaki mesele olmanın yanı sıra bir sosyal ret meselesine dönüşmüştür. Bir günah değil de toplumsal dışlanmanın başlıca sebebi gibi gösterilmektedir. Bunun karşılığında ise tarım ve üretim yüceltilmektedir.

Kitapta tarımın gücü uzun uzadıya anlatılır ve kendinden uzaklaşıp, başka şeylere kafa yorma mesajı yer almaktadır. Her şey aşk olmaz ama başarı her şey demektir.

Halkın umudu, emek vermekte, çalışmakta ve üretmektedir. Amaç ise aristokratları kötülemekten ziyade onlar da kendi aralarındaki en zayıf halka olan Anna’yı atar ve çemberlerini kapatırlar. Mutluluk, başarı, umut vardır ve Levin’in doğan bebeği ile süreç devam eder.

Tolstoy, Anna Karenina romanını bunalımın eşiğinde yazmıştır ve hayatının dönüm noktası olmuştur. Tolstoy’u kurgudan uzaklaştırıp inanca yaklaştıran bu roman hem kendisinin hem de okurlarının baş tacı olur.

Yıllar geçse de Anna Karenina tahtından asla inmez. Dostoyevski’nin de dediği gibi “Çağımızın Avrupa Edebiyatı benzerlerinden hiçbirisinin kendisiyle boy ölçüşemeyeceği kadar kusursuz, mükemmel ve ölümsüz bir sanat eseridir.

Son Yazılar
Bir cevap bırakın