Antika Titanik – İmzalı Murat Menteş

Antika Titanik – İmzalı Murat Menteş

Garanti Karantina kitabının da yazarı olan Murat Menteş tarafından yaklaşık 5 yılda tamamlanan Antika Titanik kitabı polisiye türünde bir romandır. Yazar ayrıca 3 tane daha romana imza atmıştır.

Menteş’in son romanı Antika Titanik ise okuyucuyu şaşırtan felsefi bir polisiyedir. Bilgi dolu ama rahat okunulan bir kitap olmasının yanı sıra hem merak uyandırıcı hem şaşırtıcı bir kitaptır.

Aynı zamanda komik, güldürüyor ama güldürürken de düşünmeye sevk ediyor. Modern dünyanın insanını yakından ilgilendiren konuları kurcalıyor. Murat Menteş edebiyatın sınırlarını zorlayarak felsefi bir yolculuk içinde  kahkaha yağmuru yaşatıyor okuyucuya.

2019 Yılının Titaniği

 Antika Titanik kitabının içine girince okuyucu kendisini 2019 yılındaki Titanik gemisinde buluyor. Titanik’ te hiçbir şey göründüğü gibi olmadığı gibi her an her şey olabiliyor ve her şey bir anda değişip karışabiliyor.

Bilinmezlik ve suç içeriyor. Kitap  yepyeni bir Titanik ve bambaşka farklı bir serüvenle devam ediyor. Antika Titanik’ te olaylar 2019 yılında geçiyor ve macera üç farklı yönden anlatılıyor.

1) Marco Montes hafızasını kaybetmiş olarak uyanır Titanik’ te olduğunu görür. Bu gemi, Igor Jaguar adlı bir milyarder tarafından yaptırılmıştır ve Titanik’in replikasıdır. Marco, geminin içinde yolunu kaybeder, kana bulaşır ve mahsur kalır.

2) Refik Risk adlı kafadan kontak bir felsefe profesörü olan kişi bir sempozyuma katılmak üzere gittiği Kahire’de, Şifa Şavk adlı bir militana kadına âşık olur. Ve böylece çok fena halde belaya bulaşır. Askerler, ajanlar, herkes Refik Risk’in peşine düşer.

3) Mısırlı anestezi teknisyeni Şifa Şavk, inancını yitirmiştir. Normal bir hayat yaşamak ister fakat işleri bir türlü istediği gibi gitmemektedir. Çok güzel ve etkileyici bir kadındır. Fakat çevresinde bombalar patlayıp da sevdikleri bir bir ölünce, o da çareyi silaha sarılmakta bulur.

Titanik’ in Dört Bacasından Kan Püskürüyor

Olaylar bu kurgular üzerinde zaman zaman komedi tadında eğlendirici zaman zaman bir suç hikayesi tadında ilerlemektedir. Kitapta çılgın bir aşk ve görkemli bir suç hikâyesini bir arada takip ediyoruz.

Zaman zaman hikâye öyle bir hal alıyor ki adete dört bacasından kan püskürüyor. Yeniden inşa edilen Titanik’ te aşk, kan, ihtiras, gözyaşı, sevgi, ihanet, cinayet, kovalamaca, çöl, okyanus dolu her şeyin olduğu bir eser olarak okuyucu girdabına almaktadır.

Son Yazılar
Bir cevap bırakın