Beyninizi Geliştirmek İçin Okumanız Gereken Kitaplar

Beyninizi Geliştirmek İçin Okumanız Gereken Kitaplar

Edebiyatın insanlar üzerinde iyileştirici, zihinlerini rahatlatıcı etkisi olduğunu hepimiz biliyoruz. Her roman her insan üzerinde farklı farklı etkiler bırakmayı başarır. Bu nedenle araştırma yapan bilim insanları bazı nitelikli romanların insan beynini geliştirip, keskinleştirdiğini kanıtlamıştır.

Araştırma sonucu insanların varlık nedenlerini sorgulamayı, düşünmeyi ve bu yetileri elde etmesi ile birlikte sosyal bağlarının güçlendiğini, kişiliklerinin değiştiğini ve ilişki kurmalarını kolaylaştırdığını açıklayan bilim insanları beyni en çok geliştiren kitapları açıkladı.

Toronto Üniversitesi akademisyenleri Keith Oatley ve Ingrid Wickelgren’in yaptıkları araştırmaya göre roman kahramanları ile özdeşleşen kişilerin hayal dünyaları zenginleşirken, zihinleri de keskinleşmektedir. İşte insan beynine en çok geliştiren romanlar!

Aşk ve Gurur – Jane Austen

Aşk ve Gurur-Jane Austen

Jane Austen’in en sevilen romanlarından biri olan Aşk ve Gurur sıradan insanların günlük yaşamları ile işlenen modern insan ilişkileri arasındaki geçişleri en belirgin şekilde anlatan bir kitap.

Goethe – Genç Werther’in Acıları

Goethe-Genç Werther'in Acıları

Evrensel boyutlara uzanan ünü ile birlikte dünya edebiyatının en büyük yazarları arasında olan Goethe, yirmi beş yaşında iken yazdığı Genç Werther’in Acıları’nda, kısa bir süre öncesine kadar Charlotte adlı genç bir kadın ile yaşadığı mutsuz bir ilişkiden yola çıkmıştır.

Son derece tutkulu ve duyarlı bir ressam olan genç Werther’in, düşsel dostu Wilhelm’e yazdığı mektuplardan oluşan Genç Werther’in Acıları, edebiyatta akıcılığın yerini alarak duygusal bir  başyapıt haline gelmiştir.

Jonathan Swift – Gulliver’in Gezileri

Jonathan Swift - Gulliver'in Gezileri

İngiliz edebiyatının en önemli yergi ustalarından Jonathan Swift’in dünyaca ünlü romanı Gulliver’in Gezileri, bir kez daha okurla buluşuyor. Bu kez Ansiklopedik Bilgi Desteğiyle Gulliver’in gemi yolculuklarında geçirdiği kazaların ardından ulaştığı kara parçalarında başından geçen olayların anlatıldığı bu kitapta, ilk gemiden astronomiye ve Platon’un Akademisi’ne kadar pek çok konuda bilgi sahibi olacak, ansiklopedik bilgiler eşliğinde pek çok düşsel ülkede macera dolu bir yolculuğa çıkacaksınız.

Jose Saramago – Körlük

Jose Saramago - Körlük

1998 Nobel Edebiyat Ödülü sahibi Portekizli yazar Jose Saramago’nun son yıllarda yazdığı en etkili roman Körlük kitabıdır. Araba kullanmakta olan bir adam, yeşil ışığın yanmasını beklerken ansızın körleşir. Körlüğü başvurduğu doktora da bulaşır.

Bir salgın hastalık gibi bütün kente yayılan Körlük, öldürücü olmasa da tüm ahlaki değerleri yok etmeyi başarır. Toplum görmeyen gözlerle cinayetlere, tecavüzlere tanık olur. Ayakta kalabilenler ancak güçlü olanlardır. Koca kentte körlükten kurtulan tek kişi, göz doktorunun karısıdır.

George Eliot – Middlemarch

George Eliot - Middlemarch

Roman 1830 ve 1832 yılları arası, İngiltere’nin iç kısmında yer alan Middlemarch kasabasında geçmektedir. Çokça karakter ve farklı fakat birbiri ile kesişen anlatılar içeren romanda kadınların konumları, idealizim, evliliğin nitelikleri ve bencillik, riyakarlık ve din, eğitim ve siyasi reform gibi temalara değinilmiştir.

Dostoyevski – Yeraltından Notlar

Dostoyevski - Yeraltından Notlar

İnsan olmak, gerçek insan, etiyle kemiğiyle insan olmak bile ağır gelir bize. Utanırız bundan, insan olmayı yüz karası sayarız, benzeri olmayan toplumsal birtakım insanlar olmak için çabalarız.

Ölü doğmuş insanlarız biz ve uzun zamandır canlı babaların çocukları değiliz, giderek daha çok hoşlanıyoruz böyle doğmuş olmaktan. Zevk duyuyoruz bundan. Çok yakın bir gelecekte bir şekilde düşüncelerden doğmanın yolunu bulacağız.

Charles Bukowski – Ekmek Arası

Charles Bukowski - Ekmek Arası

İlgi duymuyordum. Hiçbir şeye ilgi duymuyordum. Nasıl kaçabileceğime dair hiç fikrim yoktu. Diğerleri yaşamdan tat alıyordu hiç olmazsa. Benim anlamadığım bir şeyi anlamışlardı sanki.

Bende bir eksiklik vardı belki de. Mümkündü. Sık sık aşağılık duygusuna kapılırdım. Onlardan uzak olmak istiyordum. Gidecek yerim yoktu ama. İntihar? Tanrım, çaba gerektiriyordu. Beş yıl uyumak istiyordum ama izin vermezlerdi.

Son Yazılar
Bir cevap bırakın