Bir Kadın Üç Adam: Tomris Uyar

Bir Kadın Üç Adam: Tomris Uyar

“Cemal Süreya’ya içki içmesini ben öğrettim”
– Edip Cansever
“Edip Cansever’e şiir yazmasını ben öğrettim”
– Cemal Süreya
“Bu ikisi bunu tartışırken ben de gittim Tomris’le evlendim.”
– Turgut Uyar

Türk Edebiyatımızın en verimli çağında çok sansasyonel aşk hikayelerinin baş kahramanları işte bu sözlerle ölümsüz cümlelere merhaba diyor. Türk Edebiyatında bu denli aşk üçgenine girerek şiirler yazdıracak bir kadın daha olmadı. Edebiyatan Koparak Bağımsızlığını ilan eden bir ada gibidir Tomris Uyar. Öyküleri diğerlerine benzemez hiç. Uçuk kaçık, özgürlük sevdalısı bir kadın ve ona körkütük aşık 3 şair..

Yazarlık hayatında değil sadece özel yaşamında da özgürlük ve bağımsızlık tutkusu hiç bir ilişkisinde değiştirmedi bu asil duruşunu.. Tek eksisi vardı Tomris Uyarın oda rakıya olan düşkünlüğü. BU zevki yüzünden çok erken ayrıldı aramızdan..

İlk olarak çevirmen olarak girdi hayatlarımıza ilk çevirisi Şekerden Bebek- Tagore oldu sonra üniversite yıllarında tanışarak evlendiği eşi Ülkü Tamer ve Cemal Süreya ile birlikte yayınladıkları dergi Papirus için yayınladığı yazıları ile bir anda herkesin tanıdığı bir isim oldu.

Tomris Yazardı ama öyle bir para kaygısı olmadan yazmak için yazardır. Yazarken kelimeler ile dans eder büyük aşk yaşardı. Kolay değil tabi tüm zamanların en kıskanılan ve elde edilemeyen kadını söylemlerini hak etmek.

Öykü yazarlığında diğer herkesten farklıydı çünkü şiirsel bir dille yazar okuyucuya harika zamanlar yaşatırdı. Sonra ne mi oldu  büyük şairlerin en  güzel şiirlerini onun için yazdıkları Aşk hikayelerine..

Bir Kadın Üç Aşık Adam

En acısı Eşi Ülkü Tamer’den boşanma nedeni idi belki. Bu evlilikten olan Ekim isminde bebeği sütten boğularak hayatını kaybetmişti artık ikiliyi birbirine bağlayan bir şey kalmadığından boşandılar. Bu dönemde Cemal Süraya ile yakınlaştılar. Fakat bu bir yasak aştı ve ikisi de hala evliydi. Bu aşkları yüzünden evliliklerini bitirip 3 yıl Edebiyat Dünyasının en büyük aşkını yaşadılar. Büyük aşk 3 yılın sonunda bitti fakat onlar her zaman dost kaldı ve bu ilişkileri hakkında tek bir kelime etmediler.

Cemal Süreya ve Tomris Uyar vefat ettikten sonra yakın arkadaşları bir yaşanmışlık anlattı ikilinin ilişkisi ile;

Bir gün Tomris; “Neden eskisi gibi dışarı çıkıp arkadaşlarınla birlikte olmuyorsun?” diye sorunca, Cemal Süreya ertesi gün geç geldi, daha ertesi gün de, ondan sonraki günlerde de hep geç geldi.
Geç kaldığı akşamlardan birinde, Tomris Uyar masa örtüsünü silkelemek için pencereyi açtığında Süreya’yı apartmanın girişinde otururken gördü. Meğer ünlü şair her akşam iş çıkışı doğruca eve gelir ama “geç kalmak” için aşağıda oturur beklermiş. Tomris Uyar, bu davranışa “Şahsiyet Rötarı” adını koydu.

ask-4-insan-min

Çünkü Süreya sevdiği kadın için her akşam arkadaşları ile gittiği meyhane sohbetlerini bırakmış en güzel şiirlerini Tomris için yazmıştı..

Daha sonra Tomris ile Turgut Uyarın yolları kesişti. Mahşerin Üç atlısından 2. siydi Uyar. İki büyük aşk insanı evlendiler. Bu büyük ve uzun soluklu aşk için şöyle demişti Tomris Uyar“Bir ara ben onun dünyaya açılan penceresi olmaktan da öte bir şeydim, bir parçası gibiydim. Ve kendimi bir parçası gibi hissettiğim için de sıkılıyordum tabi.

Bu üstün aşk ve boğucu sevgi sıktı Tomrisi ama Turgut Uyar 1985 yılında Vefat edene kadar sürdü. Bir çocukları vardı bu evlilikten. Edip Cansever ise aşk üçgenine girmeyen mahşerin 3 atlısının sonuncusuydu. Tutkulu ve Platonik bir aşkla seviyordu Tomrisi. Tomris Canseverin dostluğundan zevk alıyor sık sık baş başa meyhanede rakı içiyorlardı. Edip Cansever sadece şiirle anlatabiliyordu aşkını her doğum günü plan 15 Martta şiirler yazardı sevdiği kadına..

“Bir adın vardı senin, Tomris Uyar’dı
Adını yenile bu yıl, ama bak Tomris Uyar olsun gene
Ben bu kış öyle üşüdüm ki sorma
Oysa güneş pek batmadı senin evinde
Söyle, ben seni uzun bir yolda yürürken gördüm müydü hiç?”

Edip Canseverin meyhanede peçeteye karaladığı şu sözler büyük  aşkın tanımını yapıyordu apaçık ‘ Tomris Rakıyı Çok severdi bense Onu’ vefatından çok kısa süre önce de Tomris şunları söylemişti Edip İçin “Sevgililik ya da aşk duygusu zamanla yara alabiliyor, örselenebiliyor, bitebiliyor. Bitmeyen tek aşkın, gerçek ve lirik bir dostluk olduğunu Edip Cansever öğretti bana.”

uyar-min

İlişkileri hakkında konuşmayı sevmezdi Tomris Uyar fakat bir keresinde Cemal Süreya ile ilişkisi anlatıldığında şunları söylemişti’ Beni Bıraktı ama rahat edemedi, Ona göre bana sahip olunamazdı, Senden ayrıldığım anda senin hakkında, hikayen hakkında sevdiğimi belirtecek hiç bir şey söylemeyeceğim, benim ağzımdan kimse duymayacak dedi ve doğrusu hiç yazmadı..

Yaşadığı her andan keyif almasını bilen bir kadındı Tomris. Rakıyı çok sever sağlıklı yaşamı umursamazdı bu durumu da şu sözlerinden dolayı anlayabiliyorduk ‘İnsan Hayatının üzerine titreyerek korunacak bir şey olduğuna inanmıyorum’ sözü onun yaşam tarzını ele veriyordu açıkçası.

Özgür ruhu ve tutkulu bir aşık olması olduğu gibi yazmayı seçmesi Edebiyat dünyasında ayrı bir yere sahip olmasına neden oldu. 62 yıllık yaşam serüveni son buldu ve geriye bizler için bir sürü çeviri, öykü saygı ve hayranlık duyulacak bir yaşam öyküsü bıraktı.

Tomrisi Anlamak

Tomris Uyar Eserleri

Öykü:

 • İpek ve Bakır (1971),
 • Ödeşmeler ve Şahmeran Hikâyesi (1973),
 • Dizboyu Papatyalar (1975),
 • Yürekte Bukağı (1979),
 • Yaz Düşleri, Düş Kışları (1981),
 • Sesler, Yüzler ve Sokaklar (1981),
 • Gece Gezen Kızlar (1983),
 • Rus Ruleti, Dön Geri Bak (toplu hikâyeler, 1985),
 • Günlerin Tortusu (1985),
 • Yaza Yolculuk (1986),
 • Yazılı Günler (1989),
 • Sekizinci Günah (1990),
 • Otuzların Kadını (1992),
 • Aramızdaki Şey (1997),
 • Güzel Yazı Defteri (2002).

Günlük:

 • Gündökümü 75 (1977),
 • Yüzleşmeler: Bir Uyumsuzun Notlan (2000),
 • Gündökümü I ve Gündökümü II (2003).

Bir Bozuk Saattir Yüreğim, Hep Sende Durur

Herkes seni sen zanneder.
Senin sen olmadığını bile bilmeden,
Sen bile..
Seni ben geçerken,
Derim ki,
Saati sorduklarında;
Onu ”O” geçiyordur.
Kimse anlam veremez.
Tamir ettirmedin gitti derler şu saati.
Ettirmek istiyor musun demezler.

Bir bozuk saattir yüreğim, hep sende durur.

Zamanı durdururum yüreğimde,
Sensiz geçtiği için,
Akrep yelkovana küskündür.
Şu bozuk saat çalışsa benim için ölümdür.
Bil ki akrep yelkovanı geçerse,
Atan bu yüreğim durur.
Bırak bozuk kalsın, hiç değilse;

Bir bozuk saattir yüreğim, hep sende durur.

Turgut Uyar

Son Yazılar
Bir cevap bırakın