Büyük Tarihçi İlber Ortaylı’dan Gazi Mustafa Kemal Atatürk Kitabı

Büyük Tarihçi İlber Ortaylı’dan Gazi Mustafa Kemal Atatürk Kitabı

Şüphesiz Dünyada gelmiş geçmiş en akıllı, zeki ve karizmatik liderlerden biri Gazi Mustafa Kemal Atatürk. Yoktan var ettiği güzel ülkemizi Cumhuriyet ile yönetti. Ondan sonra  ne mi oldu tam takvimler ve saatler 10 Kasım 1938- 09:05 de durdu. Bir daha uyanmamak üzere ebedi yolculuğuna bizleri Aziz Türk Milletini yalnız bırakarak veda etti.

Atatürk’ün bu kadar çok sevilmesinin nedeni devrimleri, kurtuluş mücadelesi için ordusu ile cepheden cepheye koşması ölümün onu yakaladığı yıl içinde dahi Hatay’ın alınması ile çırpınan bir Liderdi Atatürk.

Tüm Dünyanın hala saygıyla konuştuğu bir lideri İlber Ortaylı kaleminden okumak gerekirdi. Mavi gözlerini görenler ne şanslıydı bizlere göre. Bizler yıllar sonra ses kayıtlarını dinleyerek gözlerimizden akan yaşa mani olamamışken onu canlı olarak görmenin lütfune erişe bilseydik ahvalimiz ne olurdu acaba?

Gazi Mustafa Kemal Atatürk

ilber

Türk Tarih profesörü İlber Ortaylı’nın yeni kitabı Gazi Mustafa Kemal Atatürk kitabında Atamızın kişisel yaşamındaki bilinmeleri tüm çıplaklığı ile kaleme aldığı ilk Biyografi kitabının tanıtımı Pera Palace’de gerçekleşti.

Büyük Tarihçi İlber Ortaylı Atatürk için şu sözleri sarf ettiği tanıtım gecesinde ;

“Her iki savaşta Atatürk’ün ordusunda bulunan erleri, çavuşları, yurt dışında bulunan diplomatları, o dönemin bilginlerini tanıdım, onlarla konuşmalarım oldu. Atatürk dünya tarihinin nadiren gördüğü bir dehadır.

Birinci Dünya Savaşı’ndan sonra, hiçbir mağlup milletin direniş göstermediği zamanda siviller ve askerlerle dünyaya meydan okumuştur. Cumhuriyet demek Kemal Atatürk demek, her şeyden evvel kanun, nizam ve hukuk demek.”

Mustafa Kemali her Türk gencin yazması ve okuması gerekiyor. Dünya tarihine damga vurmuş diğer ülke liderlerinin önünde saygı ile durduğu bir lidere sahip olmanın gururunu yaşamak ayrı bir gurur.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk Kitabı Detayları

Kitap Türü: Araştırma Tarih

Kitap Baskı Yılı: 2018

Kitap Kağıt: 2. Hamur

Kitap Sayfa: 480

Kitap Yayınevi: Kronik Kitap

Son Yazılar
Bir cevap bırakın