Canım Aliye, Ruhum Filiz : Sabahattin Ali

Canım Aliye, Ruhum Filiz : Sabahattin Ali

Kitapta sadece Sabahattin Ali‘nin mektupları yer almaktadır. Bu tarz mektup türünde kitapları okumayı sevenlerin hoşuna gideceğini düşünüyorum. O dönemin aşk hayatının göstergeleri eminim dikkatinizi çekecektir.

Bu tarz mektup türünde kitapları oldum olası sevdiğimden sizlerle de paylaşmak istediğim bir kitap oldu. Mektupların karşılıklı olması merakınızı giderecektir ama eser bu şekilde dahi çok güzel.

Canım Aliye, Ruhum Filiz, Sabahattin Ali’nin tam bir aile babasını, her kadının eşinde olmasını isteyeceği özellikleri taşıyan biri olduğunu gösteriyor bizlere.

Kitabın Konusu

Yazarımız Aliye ile nişanlı olduğu dönemde ve askerdeyken kızına ve eşine yazdığı mektuplar yer almaktadır kitapta. Sabahattin Ali, eşine duyduğu o muhteşem aşkı cümlelerine ilmek ilmek işlemiş.

Kitapta yer alan bu mektuplar özlem, aşk ve başkalarının deyimi ile kırılan kalpleri anlatmaktadır. Nasıl derler iki kişi muazzam bir aşk yaşarken üçüncü bir kişi bozmaya çalışır ya işte öyle bir durum söz konusu.

Tabi Ali buna asla izin vermez, maddi durumunun iyi olmadığını düğününde, ev yerleşiminde çok fazla bir beklentiye girmemesini söyler Aliye’ye, fakat bu geçici bir durumdur Sabahattin Ali için çünkü birlikte çalışırlarsa her şeyin üstesinden geleceklerine inanır.

Kitapta yazarın maddi durumunu ne kadar sıkışık olduğu, askerlik hakkındaki düşünceleri de yer almaktadır. Kızı Filiz’e olan düşkünlüğünü ve sevgisini mektuplarında çok güzel ifade etmiş yazar.

Kitabın sonlarında Filizin okulunda babasının ideolojik düşüncelerinden dolayı tatsız olaylar yaşamasını da daha iyi anlayacaksınız.

Kitap hakkında daha detaylı bilgi vermeyi isterdim ama okumayan arkadaşlara haksızlık olmasını istemedim. Okumak isteyenlere tavsiye edeceğim kitaplar arasında yer alıyor. Keyifli okumalar dilerim.

Son Yazılar
Bir cevap bırakın