Cesur Yeni Dünya

Cesur Yeni Dünya

Kitaba ilk başladığımda bir çok değişik terim olduğu için zor okunacağını düşünmüştüm fakat beklediğimin tam aksine çok kısa sürede bitirdim. Yazarın hayal gücüne ve bakış açısına hayran kaldığımı belirtmek isterim.  Aile ve ebeveynlik kavramlarının olmadığı, anne ve baba terimleri müstehcen ve yüz kızartıcı bir şey olarak görülen bir ütopya düşünün ve burada çiftleşme olarak doğum barbarca görülmektedir. Burada Kuluçka ve Şartlandırma Merkezinde döllenme şeklinde dünyaya gelen bebeklerin kaderi daha doğmadan belirleniyor ve bebekler sınıflara ayrılıyor.

Cesur Yeni Dünya Kitap Açıklaması 

“Cesur Yeni Dünya” bizi “Ford’dan sonra 632 yılına” götürür. Bu dünyanın cesur insanları kapısında “Cemaat, Özdeşlik, İstikrar” yazan Londra Merkez Kuluçka ve Şartlandırma Merkezi’nde üretilirler. Kadınların döllenmesi yasak ve ayıp olduğu için, “annelik’ ve ‘babalık’ pornografik birer kavram olarak görülür Toplumsal istikrarın temel güvencesi olan şartlandırma hipnopedya -uykuda eğitim- ile sağlanır. Hipnopedya sayesinde herkes mutludur; herkes çalışır ve herkes eğlenir. “Herkes herkes içindir.”

“Cesur Yeni Dünya”nın önemi yalnızca ardılları için bir standart oluşturması ve karamsar bir gelecek tasarımının güçlü betimlemesiyle değil, aynı zamanda ‘birey yok edilse de süren macerasının’ sağlam bir üslupta anlatılmasıyla da ilgili. Huxley, yapıtını ütopa geleneğinin kuru anlatımının dışına çıkarıp ‘iyi edebiyat’ kategorisine yükseltiyor.

Son Yazılar
Bir cevap bırakın