Dağ Uykusu Fazıl Hüsnü Dağlarca

Dağ Uykusu Fazıl Hüsnü Dağlarca

Fazıl Hüsnü Dağlarca, hakkında bir şey söylemek için bütün şiirlerini okumak gerek ama seçme şiirlere göre konuşacak olursak, dili sade, birkaç şiiri dışında serbest olarak yazmıştır.

Yazar, Dağ Uykusu kitabında insanın günlük sıkıntılarına, doğaya dair şiirler kaleme almıştır. Öyle ki bir süre okumazsan şiir özletiyor kendini sürekli bir şiir okuma isteği geliyor ezberinde olan şiirleri okuyorsun en sonunda.

Seçme şiirlerden oluşan bu seri yazarın bir çok kitabının farklı şiirlerinden oluşmaktadır. Genellikle doğa ile ilgili, hayal gücü muazzam, farklı bir hece ölçüsü ve farklı bir üslup ile kaleme almış yazar.

Öyle ki adete okuyanı kendine bağımlı kılmayı başarıyor. Okudukça vazgeçemeyeceğiniz eserlerden biri diyebilirim.

Yazar Hakkında

Fazıl Hüsnü Dağlarca, 1914 İstanbul doğumludur. İlk ve orta öğrenimini Türkiye’nin değişik yerlerinde tamamlamış, Kuleli Askeri Lisesi ve Harp Okulunu bitirerek orduya katılmıştır.

Necip Fazıl etkisindeki ilk şiirlerinden sonra özellikle Çocuk ve Allah adlı kitabıyla kendi şiir çizgisine yönelmiş, kurallı biçimlerden kuralsızlara, anlamsız özlerden yalın anlamlara kadar birçok şiir türünü denemiş ve sürekli bir gelişim ve değişim içerisinde olmuştur.

Şiirlerinde genellikle epik-dramatik, lirik-didaktik ve toplumsal gerçeklik üzerinde gelişmeler gösteren Fazıl Hüsnü Dağlarca 1970 yılından sonara sanat eserinin gideceği yönü gösteren bir pusula gibi olması gerektiğini vurgulamıştır.

Kısacası, şiir dışında hiçbir türle ilgilenmemiş, şiirlerine hece ölçüsü ile başlayıp, serbest şiire geçmiştir. Şiirlerinde insanın evren karşısındaki yalnızlığını, günlük yaşamın sıkıntılarını, acılarını işleyen yazarın Dağ Uykusu kitabını da okuduğunuzda ne demek istediğimizi daha iyi anlayacaksınızdır. Herkese keyifli okumalar.

Son Yazılar
Bir cevap bırakın