Daima Şık- Nebil Özgentürk

Daima Şık- Nebil Özgentürk

Mustafa Kemal Atatürk sanırım ilk çocukluk aşkımdı. Karizmatik duruşu engin mavisi gözleri kitaplara sarılmama neden oluyordu. Zaman geçti ben büyüdüm aşk büyük bir hayranlığa ve gurura dönüştü. Tüm dünyanın hala konuştuğu, ders olarak okuttuğu Atatürk gibi bir lidere sahip olmak ne muazzam şeydi.

Şıklığı ile her daim elit bir lider oldu Mustafa Kemal. Bugün ona hala aynı derecede hayranlık duyuyorsak eğer bunun elbette giyim tarzı ve elit görüntüsü ile de alakası var.

Kıyafet seçimlerinde Batı’dan esinleniyor ama asla taklit etmiyordu. Kendine özgü küçük dokunuşlarla üzerinde muhteşem duran seçimler yapıyordu Gazı Mustafa Kemal.

Siyah pelerin ve Rugan Ayakkabıları ile Atatürk

pelerin

Özgür bir dünyada yaşadığımız doğru tüm insanlar gibi Atatürk’ün bazı yönleri tartışmaya açılabilir fakat tek tartışılmaz tarafı şıklığıdır bence. Derimod’un kurucusu Hasan Yelmen Ata’nın stilinden öyle etkilenendi ki  kitap yazmaya karar verdi.

Onu görme şansı olan 28 kişi ile görüştü ve 20 yıl sonra Nebil Özgentürk tarafından Daima şık adlı bir eser oluşturuldu.

Siyah pelerini usta bir aktör gibi taşıması bağcıklı rugan ayakkabıları ve ipek çamaşırları ile tam bir dünya lideriydi Atatürk. Kusursuz kişiliği olan bu mavi gözlü dev adamın elbette kıyafetlerinde de bir üstünlük olacaktı. Nebil Özgentürk’ün kaleminden Büyük Atanın bilinmeyen stili.

Daima Şık Kitap Tanıtım Metni

atatürk-stil

– Şıklığı ve Zarafetiyle Gazi Mustafa Kemal

Liderler, hem giyim kuşamları hem de hal ve davranışlarıyla, sözcüsü oldukları toplumun dış ilişkilerdeki temsilcisi, iç ilişkilerdeki rol modelleridirler. Giyimde ince bir zevk, duruşta göz ardı edilemez zarafet, düşünce ve eylemleri de bütünler, destekler, parlatır.

Savaş koşullarında bile askerlerine derli toplu ve temiz giyimi emreden Gazi Mustafa Kemal, hedeflediği çağdaş Türkiye’yi önce kendi sırtında taşıyor; fraklardan golf pantolonlara, silindir şapkalardan saatlere kadar giyim kuşamındaki ayrıntılarla büyük atılımlara imzasını atıyordu. Batı’yı taklit etmiyor, ondan esinleniyor, bu yeni modaya kişisel dokunuşlarını da katarak özgün tarzını yaratıyordu.

Derimod’un kurucusu, işadamı Hasan Yelmen ve Prof. Dr. Emre Kongar, Gazi’yle zaman geçirme şansı olan, onunla aynı sofrada yiyip içmiş, dans etmiş, yollara düşmüş tanıklarla görüştüler. Manevi kızı, ilk kadın havacı Sabiha Gökçen, Cumhuriyet gazetesi kurucularından Nadir Nadi, Müzeyyen Senar, sahneye çıkmış ilk kadın oyuncular ve şarkıcılar, öğretmenler ve modacılar, Gazi’nin şıklığını anlattılar. Nebil Özgentürk, yirmi yıl süren bu özel çalışmayı, tanıkların çoğu da aramızdan ayrıldıktan çok sonra okura sunuyor.

Daima Şık Kitap Detayları

kitap-ata

Kitap Türü: Araştırma, Atatürkçülük

Kitap Sayfa:  288

Kitap Basım Yılı: 2018

Kitap Kağıt: 2. Hamur

ISBN: 9786052241011

Yayın evi: Kara karga Yayınları

Son Yazılar
Bir cevap bırakın