Diriliş Neslinin Amentüsü Sezai Karakoç

Diriliş Neslinin Amentüsü Sezai Karakoç

Sezai Karakoç‘un 1976 yılında ilk baskısını yaptırdığı Diriliş Neslinin Amentüsü adlı kitabı, özlemi duyulan diriliş neslinin özelliklerini göstermesinden dolayı oldukça başarılı bir eserdir.

Yazarın kanaati şudur ki, Öncü bir neslin, diriliş neslinin yetişmesi elzemdir. Bu neslin en belirgin özellikleri ise, tarih bilinci ve derinliği, içinde yaşadığı toplum ile barışık olma, tolumun bütün katmanlarında varlık gösterme, çalışkanlık ve savaşçılık olmalıdır.

İlk olarak diriliş eri savaşçı olmak mecburidir. Kendi mevzisini korumak ile mükelleftir. Bu savaşı verirken Sezai Karakoç’un ifadesi ile tüfek, molotof, top, füze, bomba kullanılmayacaktır. Çünkü bu savaş ruh savaşıdır. Aynı zamanda medeniyet, zihniyet savaşıdır.

Kitabın Konusu

Diriliş Neslinin Amentüsü kitabı, 13 bolümden oluşmuş yazarın fikir planında çıktığı yolun ve neden çıktığının bizlere sunması özellikle de gençlere hitap eden ve zihnindeki gençliği ifade eden bir eserdir.

Eserde yazarın, fikri plandan ziyada, kendini diriliş eri olarak görmesi, ruhunun derinliklerinde yatan bir aksiyon olarak görmesidir. Kendisini savaş meydanında savaşan biri olarak resmetmektedir.

Adete çağının İslam düşüncesinin içerisinde İslam’a aykırı düşüncelere savaş açmış bir diriliş neferidir. Tanrıya inanmanın, yanı Tanrısız bir düşüncenin nasıl olabileceğini sorar.

Kitapta yazar özgürlük denen şeyin Allah’ı inkar değil bilakis Tanrı’ya sonsuz bir şekilde güvenmek ona inanmak olduğunu belirtmiştir.

Hakikat biriciktir, tarihi kendi efendileri dilinden okuyanlar, bu tekliği göremezler, hakikat sadece İslam peygamberinden değil, ilk insandan daha doğrusu ilk İslam Peygamberinden bu yana olan bir diriliş tarihine bakılmalıdır.

Sezai Karakoç, eserinde birçok sosyal konunun yanında, ekonomi, kültür ve birçok fikrin temel hatalarını çizmiş ve bu kitap Sezai Karakoç okumaya başlayacak olanlar için temel bir kitap olarak önerilmiştir. Çok daha geniş ve üstadın derinliklerinde dolaşmak için kitaplarını şiirleriyle ve yaşamıyla birlikte okumanızı tavsiye ederim.

Son Yazılar
Bir cevap bırakın