Doğuştan Bilgi Yoktur Sonradan Öğrenilir

Doğuştan Bilgi Yoktur Sonradan Öğrenilir

Bilgi çağında yaşadığımız bir gerçek. 40’lı yıllarda 500 yılda bir bilgi yenilenmesi, 80’den sonra 3 yıl doksan dokuzda 3 ay şimdi ise söylemeye gerek dahi neredeyse bir saat diyebilmek doğru olacaktır. Öğrendiğimiz bilgiler o kadar hızlı bir şekilde eskiyor ki yetişmemiz neredeyse mümkün değil. Biz insan oğlu çalıştığımız ve uzman olduğumuz konularda kendimizi daima yenilemek zorundayız. Kimse doğduğunda bilgi ile doğmuyor bunu yaşam bize oluşan olaylar, eylemler ve kitaplar, okullar gibi bir çok vasıta ile ömrümüz sonlanana kadar devam eden bitmek bilmez bir kaynak gibi düşünmek doğru olacaktır.

Bu konuda bir özlü sözle girişi kapatmayı düşünüyorum batılı bir yazarın abartılı da olsa ‘değişim çağında bilgi öğrenenler dünyayı ele geçirecek her şeyi bilenler ise artık var olmayan dünyada bilgileri ile baş başa kalacaklar’ sözü bilginin ne kadar hızlı öğrenilir olduğunu bize ispatlamıştır.

Bilginin Amacı Nedir?

Bilginin amacı nedir klişe bir başlık değil mi fakat burada size farklı bir bakış açısı ile anlatmaya çalışacağım. Duyduğunu anlayan, gördüğünü hissedebilen, soru sorabilen kendini sınava tabi tutabilen, düşüncelerine göre hareket edebilen, karar verebilen diğer yaratılmış her şeyden kendini ayırt edebilen canlıya insan denilir.

bilgi-amac

İnsanlar duydukları her kavramı kelimeyi zekalarından süzer her insanın zihinsel algılama yeteneği birbirinden farklıdır. Bu anlamda olaylara olan bakış açılarını kendi içlerinde mantıklı olarak açıklayarak en doğruyu bulma durumuna bilgi denilir.

Bilgi üzerine değinilecek çok konu var fakat bilgi okumaktan geçer bir aşk romanı okurken bile ilk defa öğreneceğiniz bilgiler saklıdır o kitapta. Düzenli kitap okuyan ve bunu alışkanlık haline getiren kişiler iyi bilir ki sayfa sayısı kaç olursa olsun ellerinde tuttukları gizli  bir hazinedir.

Bilginin amacı; duyan, sorgulayan, yaşamsal ihtiyaçları için yaşadığı toplum içinde aklı ile kendini yönetmesi bütünlüğü bozmadan yeni şeyler öğrenmedir.

Günümüzde Bilgiye Ulaşma

Günümüzde bilgiye ulaşma çok kolaydır. Teknoloji bize internet denilen bir ağ sundu ve bizlerde tek tıkla aradığımız sorunun cevabını hemen bulabiliyoruz. önü alınamaz derece artan kaynaklar ise bilgi kirliliğine neden olarak doğru bilgiye ulaşmak daha zor hale geliyor.

bilgiye-ulasma

Bu anlamda doğru bilgiye ulaşmanın en akılcı ve garantili yolu kitaplardan geçiyor. Doğruyu bulabilmek adına bizlere de büyük roller düşüyor bu durumda daha fazla araştırma yapmak ve en doğru kaynağa ulaşmak için elimizden geleni yapmalıyız.

Çok hızlı bir ilerleyişin içinde olduğumuzdan dolayı günümüz insanlarının tam donanımlı olarak bu hıza yetişmesi oldukça önemlidir. Sözlerimize son olarak ‘en faydalı bilgi uygulana bilendir’ Hz. Ali sözü ile tamamlayarak bilginin her daim arandığı ve öğrenildiği bir evrende yaşamak ümidi ile…

Son Yazılar
Bir cevap bırakın