Doktor Moreau’nun Adası H. G. Wells

Doktor Moreau’nun Adası H. G. Wells

Modern Bilim Kurgunun üç büyük ustasından biri olan H. G. Wells bu kitabında kör talihinden dolayı bir adaya yerleşmek zorunda kalan bir adamın hayatını anlatmaktadır. Bu arada ada Robinson’un adasından biraz farklıdır.

Kendini uç deneylere adamış ve bu yüzden ülkesi tarafından aforoz edilmiş dahi bilim adamı Dr. Moreau bu adada uzun süredir yasaklanmış olan deneylerini yürütmektedir. İnsansı hayvanlar ya da hayvansı insanlar.

Kitabın asıl konusu ise ana karakterimiz Prendick’in karşısındaki bu yaratıklara az önce saydığımız sıfatlardan hangilerini yakıştıracağı olacaktır.

Kitapta Wells ne anlatmak istediğini simgelerle belirtmiş ve Moreu bir tanrı, onun gibi sürgün bilim adamı Montgomery İsa, hayvan halk ise tebaası durumundadır.

Kitap hakkında basit bir bilim kurgu okumaya cağınızı temenni ederim. İncelememizin sonuna kitap hakkında az da olsa bilgi sahibi olmanız için tanıtım yazısını ekleyeceğiz keyifli okumalar dileriz.

Doktor Moreau’nun Adası Kitap Tanıtımı

Edward Prendick, geçirdiği bir gemi kazası sonucunda kendisini Pasifik Okyanusu’nun ortasında, kimselerin uğramadığı volkanik bir adada bulur.

Ama şansına, ada pek ıssız sayılmaz: Kendisini deneylerine adamış bir bilim adamı olan Dr. Moreau, alkolok asistanı Montgomery, onun tuhaf hizmetkarı M’ling ve Moreau’nun korkunç deneylerinin ürünü tuhaf yaratıklar.

Prendick, adanın içindeki ormanlarda pusu kuran tehlikelerin arasında çıktığı yolculuklarda garip ayinlerle, Kanunla karşılaşacak, yeni ve tuhaf arkadaşlar edinecektir.

Bilimkurgunun büyük ustalarından H. G. Wels’ten , doğayla oyuna girşmenin tehlikelerini ve insan olmanın anlamını sorgulayan, çarpıcı bir başyapıt.

Son Yazılar
Bir cevap bırakın