Dönüşüm : Franz Kafka

Dönüşüm : Franz Kafka

Dönüşüm ilk olarak 1915 yılında yayımlanmış, Kafka’nın en popüler eseri sayılır. Kitap George Samsa’nın bir sabah kendini dev bir böceğe dönüşmüş olarak bulması ile başlar ve hayatındaki değişimleri anlatarak devam eder.

Yazarın anlatım sanatının doruğuna ulaştığı eser, yozlaşmış aile ilişkilerini en ince ayrıntısına kadar incelemekte ve toplumun dayattığı, işlevini çoktan yitirmiş kalıplara baş kaldıran bireyin tragedyasını çarpıcı bir şekilde dile getirmiştir.

Dönüşüm aynı zamanda Franz Kafka‘nın 1912 yılında birkaç günde bitirmeye çalıştığı, korkunç olarak tanımlandırdığı bir öyküdür. Bu tanımlandırmaları yazmış olduğu mektuplardan birinde sevgilisi Felice’ye okumak istediğini de belirtmiştir.

Sevgilisine yazdığı bütün mektuplarda Dönüşümden öykü diye bahsetmiştir. Kafka’nın yazdığı tüm öyküler fazlası ile büyüktür ki babasına yazdığı ama adresine ulaştıramadığı mektubu dahi kitaplaştırılmıştır.

Dönüşüm Kitap Konusu

Dönüşüm kitabının ne anlattığını merak edenlere kısaca bir özet geçmek istedim umarım açıklayıcı bir şekilde ifade edebilmişimdir.

Düşünün bir sabah kalkıyorsunuz ve bir böceğe dönüşmüş şekilde yatakta yatarken buluyorsunuz kendinizi. Yataktan kalmayı deniyorsunuz ama bunu yapmak önceki sabahlar kadar kolay olmuyor.

Karakterimiz Samsa her sabah işe gitmek için bindiği trenin saatinin çoktan geçtiğini ve çalar saatin çalmadığını düşünür, fakat çalar saati çalmıştır. Ama o duymamıştır.

Yataktan kalkmak isteyen Samsa kendisinden bağımsız hareket eden çokça bacakları buna izin vermemektedir. Annesi ise oğlunu uyandırmak için kapıyı çalar ve kilitli kapının ardından Gregor Samsa kalktığını söyleyerek annesini gönderir fakat sesi çok garip çıkmaktadır.

yeni vücuduna alışması hiçte kolay olmayan Gregor büyük uğraşlar sonunda yatağından kalkmayı başarır. Daha sonra patronu eve gelerek kendisine birkaç soru sorar fakat Gregor konuşamamaktadır. Sesi ise artık hayvan sesi gibidir.

Patronu Gregpr’un yaptığı yapmış olduğu davranıştan dolayı iş yerindeki yerinin sağlam olmadığını ailesine söyler ki o arada Gregor kapıyı zorlukla açar ve patronu onu görünce korkarak evden kaçar, annesi ise oğlunu görünce bayılmıştır.

Babası sopa darbeleri ile onu odasına geri soktuğunda ailesinin ve patronunun verdiği tepkiden dolayı böceğe dönüştüğünü kesin olarak kabul eder. Dikkat ettiyseniz eğer Dönüşüm kitabındaki yer ve zaman bu evde geçecektir.

Sanırım daha fazla anlatmamam en doğrusu diye düşünüyorum. Anlattığım bu kısım kitabı okumak isteyenlerde yeterli isteği, heyecanı ve merakı uyandırmıştır bile. Herkese keyifli okumalar dilerim.

Son Yazılar
Bir cevap bırakın