En Güzel Yılbaşı Hediyesi Kitap

En Güzel Yılbaşı Hediyesi Kitap

2017’yi geride bırakmaya çok az zaman kala 2018 için geri sayım başlamışken gelin bu yıl sevdiklerinize farklı bir hediye satın alın. Her sene klasik hediye seçimlerinden yorulanlar için kitap her zaman geçerliliği olan hediye olarak ilk sırada yer alır.

Yapmanız gereken hediye alacağınız kişinin ne tür kitaplar okuduğunu öğrenmektir. Daha sonra ilgi alanına göre bir kitap hediye etmek bu yıla daha güzel başlangıç yapmanızı sağlayacaktır.

Kitap okuma oranı oldukça az olan ülkelerden biri olan ülkemizde hep birlikte yeni bir sayfa açalım ve sevdiklerimize kitap hediye edelim. Gösterişten uzak alınması gereken en değerli hediyedir.

Kitap severlerin sayısı çoğaldıkça ülkece bir adım ileriye gitmiş olacağınız.Kaldırın başınızı akıllı telefonlarınızın içinde yer alan sosyal medya kanallarından. Günde sadece 1 saat kitap okumak hayatınızda bir çok şeyi değiştirmeyi yetecektir.

Mesela çocuğunuza bu sene kitap hediye edin. pahalı ve süslü püslü oyuncaklar zaman içinde bozulacak ve plastik döküntü den başka bir şeye yaramayacaktır.

Muhasır medeniyetler seviyesine çıkmak için tek yapmamız gereken okumaktır! 

Kitap ve Gazete Harcamaları Oldukça Düşük

gazete

Bundan belki bir beş yıl önce elimize alıp okuduğumuz gazetelerimiz vardı. Ekonomiden, magazine, seyahatten, güncel haberlere hatta bulmaca ekleri ile her köşe başında gazete stantlarının yer aldığı bakkal ve marketler göze çarpardı.

Şimdilerde haber okumak için gazetelerin kendine has o kokusunu içimize çekemeden elimize kalem alıp bulmacaları çözemeden her şeyin dijitale döndüğü bir zamanda yaşıyoruz. Gazeteden bir haber çocuklar yetiştiriyoruz.

Geçen yıl yapılan veri harcamaları araştırmalarında kitap ve gazeteye harcanan ödemelerde çok ciddi bir azalma ortaya çıkmıştır. Bir hane’de kültür harcamaları arasında yer bile alamaz hale geldi. Buna rağmen Kablolu tv yayınlarına harcanan miktarlarda da ciddi artışlar göze çarpmaktadır.

Pazarları kahvaltı sofralarında gazete okuyan babalar ile büyüdük bizler. Şimdiler de ise kahvaltı fotoğraflarını sosyal medyada paylaşan babalarımız var. Her pazar ekmeğe giden çocuk bir gazete almadan eve gelmezdi. Her evde kitaplıklar vardı büyüklerimizin okuduğu saman baskılı yapraklar ile dolu kitaplar.

Kitap Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

okumak

Sosyal medyada okadar fazla insan kitap okuyor ki! Peki bu kadar kitap okunuyorsa kitaplara harcanan aylık veya yılık ücretlerde neden hiç artış olmuyor veya bunca okuyan insan varken kültürsüz ve kişilik bozukluğu yaşayan bunca insan nereden peydah oluyor.

Kitap seçerken ilk yaptığımız çok satanlar listelerine bakmak!Yazarlıkta artık alaşağı edilmiş durumda satacağına inanan herkes kitap yazar oldu. Ülkemizde her şeyin bu kadar basitleştirildiği düşünülürse yazarlığında bu kadar sıradan bir olay olması gayet normal görünüyor.

Öncelikle kitap seçerken ne tür kitaplar sevdiğinizi göz önünde bulundurun. Kitabı sadece yanına bir çay fincanı koyarak sosyal medyalarda paylaşmak için değil gerçekten okumak için satın alın.

Bir kitap yazılırken roman bile olsa bir amaca hizmet edebilmelidir. Aşk romanları en çok satanlar içinde yer alır yazarın o kitabı yazarken kurguladığı karakterleri kendi yerine koyarak çoğu zaman yaşanmış olaylar ilham alınır. Okuyucu kitabı okurken heyecan, hüzün, gerilim, aksiyon hangi konuda işlenmişse bu duyguları yaşayarak okur.

Kitap satın alırken yazarın öz geçmişi bize kitabın doluluk oranı anlatır aslında. Bir kitabın çok satması çok iyi bir kitap olduğunu göstermez. Unutmayı  ki medyanın harıl harıl çalıştığı bir zamanda yaşıyoruz. Şişirilmiş reklamlar ile tüm kitaplar çok satanlar arasına girebilir.

Son Yazılar
Bir cevap bırakın