Gabriel Garcia Marquez Albaya Mektup Yok

Gabriel Garcia Marquez Albaya Mektup Yok

Nobel ödüllü yazar Gabriel Garcia Marquez’in ilk kitaplarından olan Albaya Mektup Yok, okuyan herkesi emekli bir albay ve eşi özelinde kişinin yaşlandıkça içine düştüğü yalnızlığı ve bununla başa çıkma halini yazarın kendine özgü üslubuyla aktarmaktadır.

Gabriel Garcia Marquez, bu uzun öyküsü ile hem umudun insan hayatında her daim var oluşunu hissettirirken hem de o dönem Kolombiya’da hüküm süren baskı rejimine inceden eleştiri getirmektedir.

Sansür, Yığınlık, Umut Üçgeni

Dünya genelinde üne Yüzyıllık Yalnızlık kitabıyla kavuşan Gabriel Garcia Marquez, eserlerinden olan bu uzun öykü temelde bir kaç ana kavram üzerine vurgu yaparak ilerlemektedir.

Ülkesi uğruna savaşan emekli albayın emekliliğinde bu vatanseverliğinin karşılığını görememesinin acısı, umudun herkes için var olduğu iddiası, baskı ve sansürün toplum üzerindeki etkisi.

Öykümüzün baş kahramanı emekli albay yaklaşık on beş yıl her cuma gençliğinde verdiği emeklerin karşılığı olan emekli aylığının kendisine posta ile ulaşıp ulaşmadığını kontrol etmek için limana giderek şehirden gelecek olan tekneyi bekler, fakat her cuma limandan eli boş döner.

Albaya ağır gelen bu yük, gittikçe yalnızlaşmasına ve maddi olarak zora düşmesine neden olmuş, onun bu mağdur duruşu ile birleşince okuyan herkeste içinden atamayacağı bir isyan hali yaratır.

Yazar o kadar içten anlatır ki, her cuma günü yaşanan o anlık yılgınlığı, bir sonraki cumanın gelişini okumak dahi istemezsiniz. Öyle ki albayın bu cuma limana gitmesini istemez, o yılgınlığı hiç yaşamasın istersiniz. Albay o limana gitmekten ve okuyucuyu üzmekten asla vazgeçmez.

Kısacası Kolombiya’lı yazar Gabriel Garcia Marquez, bu kitabında da pek çok açıdan ele alınmış toplum tablosu ile karşımıza çıkmaktadır.

Yazar Albay ve eşi özelinde anlattığı hayata karşı duyulan yılgınlık hissiyatı, yaşamı devam ettirmek adına verilen kararlar ve tabi ki arka planda işlenen sansür mekanizması ile ne kadar büyük bir yazar olacağının sinyallerini vermiştir.

Albaya Mektup Yok, belki yazarın Nobel ödülü almasına neden olan kitap olmayabilir ama Gabriel Garcia Marquez’in gelişim sürecini ve büyülü gerçeklik stilinin oturuşunu anlamak açısından önemli bir yapıt olduğunu söyleyebilir.

Bu kitabı mutlaka okuyun ve okutun, Marquez’in o insani yönünü bir kez daha görüp kendine özgü yazım stilinin oturuşuna birebir şahit olun. Keyifli okumalar dilerim.

Son Yazılar
Bir cevap bırakın