Gençler İçin Nutuk Mustafa Kemal Atatürk

Gençler İçin Nutuk Mustafa Kemal Atatürk

Nutuk, Türkiye’nin 1918 yılında Mondros mütarekesinin ardından işgal edildiği günlerden başlayarak, İstiklal Savaşını, Türkiye Cumhuriyetinin kuruluşunu ve inkılapların yapılışını anlatan siyasi ve milli tarihimizi Atatürk’ün kaleminden birinci elden anlatan değerli bir eserdir.

Mustafa Kemal Atatürk tarafından bizzat kaleme alınan Gençler İçin Nutuk, adını Mustafa Kemal tarafından, Cumhuriyet Halk Partisinin 15-20 Ekim 1927 tarihleri arasında altı günde okunan tarihi bir hitabeye dayandığı için Nutuk adını almıştır.

Gençler İçin Nutuk, kitabı sayesinde, Atatürk’ün tarihçi kimliği de ortaya konmaktadır. Atatürk, yaşanan olaylarla ilgili kayıtlı belgeleri toplamış ve Nutuk’u yazarken bu belgelere dayanarak icraatlarını özetlemiştir.

Gençler İçin Nutuk Kitap Tanıtımı

Bugün ulaştığımız sonuç, yüzyıllardır çekilen ulusal felaketlerin yarattığı uyanışın ve bu aziz vatanın her köşesini sulayan kanların bedelidir. Bu sonucu, Türk gençliğine emanet ediyorum.

Atatürk, Nutuk’ta Ulusal Kurtuluş Savaşını hangi zor şartlarda, ne gibi sıkıntılara göğüs gererek kazanmaya çalıştığımızı anlatmıştır.

Atatürk’ün çağdaş bir ulus devletinin kuruluşuyla devrimcilerin önemine burgu yaparak ulusal varlığın, yurt bağımsızlığının, yaratılan eserlerin gelecek nesillerce nasıl korunması gerektiği konusundaki açıklamaları da çok önemlidir.

Mustafa Kemal, büyük zorluklarla bağımsızlığına kavuşan yurdumuzu, ardından hızla gerçekleştirilen siyasal, toplumsal ve kültürel devrimleri gençliğe emanet etmiştir.

Elinizdeki eserde, Atatürk’ün çağdaş Türkiye’nin kurtuluş ve kuruluş dönemini kapsamlı bir biçimde anlattığı Nutuk’tan ilgi çekici bölümler aldım.

Zevkle okuyacağınızı umuyorum.

-Adnan Özyalçıner

Son Yazılar
Bir cevap bırakın