Gülün Öteki Adı-Mine G. Kırıkkanat

Gülün Öteki Adı-Mine G. Kırıkkanat

Kitap özelinde İslami olsa da genel anlamı ile tüm dinlerden fazlası ile mesafeli yazılarda beyan edilmiş ve bu kitapta Katharizm ve Şeyh Bedreddin akımı ile bir benzerlik bulunarak araştırma yazısı haline getirilmiş.

Gülün Öteki Adı, bize diğer dünyayı yani cennet ve cehennemi kabul etmeyen akımları öven ve İslam tarihini yerin dibine sokmaya çalışanları anlatmış.

Yazar, Mine G Kırıkkanat kitabını hiç bir dayanağı ve değeri olmaya bilimsel, edebi ve tarihsel tatmin yazıları yazarak üniversite düzeyinde kabul gören bir kitabıdır.

Gülün Öteki Adı Kitap Tanıtım Metni

Kathar Şövalyelerinden Şeyh Bedreddin Yiğitlerine

Onuncu yüzyıldan başlayarak on dördüncü yüzyıla dek Güney Fransa’nın Oksitanya bölgesinde etkili olmuş Kathar doktrini ile 1417’de asılarak öldürülen Şeyh Bedreddin mezhebi arasında akrabalık aramak, ilk bakışta düşsel gelebilir.

Oysa Şeyh Bedreddin yandaşlarının örgütlendikleri Aydın Beyliği, Kathar doktrininin aynı bölgede baş verdiği Alaşehir (Philadelphia) odağının yansıma alanı içindedir.

Şeyh Bedreddin öğretisi, Kathar öğretisinden izdüşümler taşır. İki yüzyıl arayla kesişen ve binlerce kilometreye yayılan bir “aynı” alanda her iki inancın sahipleri, “yarin yanağından gayrı her yerde, hep beraber, her şeyi paylaşmak” için yola çıkmışlar ve aynı insanlık ülküsüne aynı bedeli ödemişlerdir Hayatlarını.

Mine G. Kırıkkanat’ın sosyolojik tarih araştırması Gülün Öteki Adı, 1989’dan beri, Osmanlı döneminde Anadolu dinleri ve özellikle Alevilik tarihi üzerine yazılan pek çok bilimsel kitaba referans olmuş ve dünyada üniversiteler düzeyinde kabul gören bir başyapıttır.

Gülün Öteki Adı Kitap Detayı

Kitabın Türü: Tarih, Osmanlı Tarihi, Siyaset Sosyolojisi,Sosyoloji, Araştırma – İnceleme

Kitap Sayfa Sayısı: 120

Kitap Basım Tarihi: 2017

Kitap Kağıt Cinsi: 2. Hamur

Kapak: Ciltsiz

Boyut: Normal

ISBN: 9786054927265

Son Yazılar
Bir cevap bırakın