Hayvanlardan Tanrılara : Sapiens- Yuval Noah Harari

Hayvanlardan Tanrılara : Sapiens- Yuval Noah Harari

İsrailli akademisyen ve yazar Yuval Noah Harari’nin Türkiye’de tanınan kitabı olan Hayvanlardan Tanrılara: Sapiens adlı araştırma kitabı geleneksel bilgilerin aksine farklı bir bakış açısıyla yazdığı, okuyanların olaylara farklı bir pencereden bakacağı eseridir. Irk, din ve devlet gibi bütün dünyanın tabusu haline gelmiş kavramları daha önce hiç açıklanmayan yönleriyle anlatmıştır.

Kitabın konusu insanlığın başlangıçtan günümüze kadar olan gelişimi ve gelecekte nereye doğru gittiğidir. Oldukça sade bir dille anlatılan kitap her kesimden insanın anlayabileceği şekilde yazılmıştır. İnsanoğlunun geçmişte yaşadığı gelişimleri okurken kendinizi tarihi bir yolculuğa  çıkmış gibi hissedeceksiniz. Gelecekte insanlığın gittiği durumun anlatıldığı bölüme geldiğinizde ise çok ürkeceksiniz.

Yuval Noah Harari’nin okudukça düşünmeye sevk eden kitabı Hayvanlardan Tanrılara: Sapiens adlı kitabının tanıtım içeriğine geçiyorum.

Hayvanlardan Tanrılara: Sapiens Kitap Tanıtım Metni

  • Homo sapiens neden ekolojik bir seri katile dönüştü?
  • Para neden herkesin güvendiği tek şey?
  • Kadınlar üstün sosyal becerilere sahipken, neden çoğu toplum erkek egemen?
  • Güç elde etmekte böylesine yetenekli olan insanlar neden bu gücü mutluluğa dönüştürmekte başarısızlar?
  • Geleceğin dini bilim mi?
  • İnsanların miadı çoktan doldu mu?

100 bin yıl önce Yeryüzü’nde en az altı farklı insan türü vardı. Günümüzdeyse sadece Homo Sapiens var. Diğerlerinin başına ne geldi ve bize ne olacak?

Çoğu çalışma insanlığın serüvenini ya tarihi ya da biyolojik bir yaklaşımla ele alır, ancak Harari 70 bin yıl önce gerçekleşen Bilişsel Devrim’le başlattığı bu kitabında gelenekleri yerle bir ediyor. İnsanların küresel ekosistemde oynadıkları rolden imparatorlukların yükselişine ve modern dünyaya kadar pek çok konuyu irdeleyen Sapiens, tarihle bilimi bir araya getirerek kabul görmüş anlatıları yeniden ele alıyor.

Harari ayrıca geleceğe bakmaya da zorluyor okuru. Yakın zamanda insanlar, dört milyar yıldır yaşama hükmeden doğal seçilim yasalarını esnetmeye başladılar. Artık sadece dünyayı değil, kendimizi ve diğer canlıları tasarlama becerisi de kazandık. Peki bu bizi nereye götürüyor, bizi neye dönüştürebilir?

30’dan fazla dile çevrilmiş bu kışkırtıcı çalışma özellikle Jared Diamond, James Gleick, Matt Ridley ve Robert Wright’ın eserlerine aşina okurlar için muhteşem bir kaynak.

“Sapiens, tarihin ve modern dünyanın en büyük sorularını gayet yalın bir dille ele alıyor. Çok seveceksiniz!”

– Jared Diamond, Tüfek, Mikrop ve Çelik’in yazarı

“Harari’nin eseri kabul görmüş doktrinlerin karşısında duran fikirler ve şaşırtıcı gerçeklerle bezeli.”

– John Gray, Financial Times

Hayvanlardan Tanrılara: Sapiens Kitap Detay

Kitap Türü: Araştırma, Tarih & Siyaset, Araştırma, Toplum Hayatı & Toplumsal Konular, Antroploji – Etnooji

Kitap Sayfa: 412

Kitap Kağıt: 2. Hamur

Kitap Basım Yılı: 2017

ISBN: 9786055029357

” Yaşamak için bir sebebiniz varsa her şeyle baş edebilirsiniz.”

” Para şu ana kadar yaratılmış en evrensel ve en etkili karşılıklı güven sistemidir.”

” Gelecek belirsizdir ve şu son birkaç sayfadaki öngörülerin eksiksiz gerçekleşmesi gerçekten çok şaşırtıcı olur. Tarih bize, hemen önümüzde duruyor gibi görünen şeylerin öngörülmeyen engeller yüzünden gerçekleşemeyebileceğini ve onların yerine bambaşka, hayal bile edilemeyen senaryoların devreye girebileceğini öğretmiştir. Bizden cevap bekleyen en önemli soru, ‘Neye dönüşmek istiyoruz?’ değil, ‘ Neyi istemek istiyoruz?’dur.”

Son Yazılar
Bir cevap bırakın