Her Kadının Okuması Gereken 8 Başucu Kitabı

Her Kadının Okuması Gereken 8 Başucu Kitabı

Takvimler 8 Mart 1857’yi gösteriyordu New York o özgürlükler ülkesi ,Amerika’nın en kalabalık şehri işte bu gelişmişlik düzeyi birçok ülkeye göre kat be kat fazla olan New York’da  bir dokuma fabrikasında çalışmakta olan tam 40 bin işçi 16 saatlik iş saatinin 10 saate indirilmesi ve maaşlarında artış yapılması için greve gitme kararı aldı. Daha fazla sömürülmek istemeyen kadın işçiler o zamana kadar yapılmış ve iyi örgütlenmiş başka bir eylem daha yoktu.

Kadınların bu grevini durdurmak isteyen polisler kadınlara saldırmış ve fabrika sahibi patronların da desteği ile fabrikaya kilitlemişti. Bu sırada sebebi hala aydınlatılmamış büyük bir yangın çıkmış ve bu yangında kilitli kalan tam 129 kadın işçi yanarak can vermiştir.

ABD ise bu haber basın ve medya kuruluşlarında hiç gösterilmemiş fakat bu kadınların cenazelerine 100 binleri aşkın kişi katılmıştır.

Almanya Sosyal Demokrat Partisinden Clara Zetkin Sosyalist Kadınlar Konferansında bir konuşma gerçekleştirmiş ve kadınlar için bir mücadele günü belirlenmesi gerekliliğini söylemiştir. Bundan sonraki yıllarda her yıl 8 Mart Emekçi Kadınlar günü olarak ağır iş koşullarında çalışan, evinde çocuklarına ve eşine hizmet eden kadınlara kadar her sınıftan kadının kutladığı ve kadınların ne kadar değerli olduğunu belirtmek için kutlanan bir gün oldu.

“Dünya’da hiçbir milletin kadını, milletini kurtuluşa ve zafere götürmekte, Anadolu kadınından daha fazla çalıştım diyemez.” M. Kemal Atatürk

Malumunuz yarın 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar günü bu yazıyı bundan mütevellit yazmak istedim. Tüm dünya kadınlarının sesi olabilmek adına atılacak bir küçük adım bile önemlidir. İşte sizlere her kadının okuması gereken 8 eşsiz baş ucu kitabını hazırladım.

Kadın Savaşçılar- İrene Cívico Sergio Parra

Kadın savaşçılar her taraftalar. Evde yemek yapan annen, okula gidip eve geldikten sonra annene yardım eden kız kardeşin, sana aşkla bakan eşin ve çevrende gördüğün tüm kadınlar gerçek bir savaşçıdır.

Kadın Savaşçılar kitabında baş döndürücü 26 kadının hikayelerinin derlenmiş halidir.Kadın savaşçılar geldi ve gitmeyecekler….

kadin-savascilar-gorsel

Kadın- Yılmaz Özdil

Sevgili Yılmaz Özdil’in sıkmayan ve dolu dolu yazılarının derlenmesinden oluşan her sayfada başka bir kadının hayatına dokunarak ne kadar mükemmel varlıklar olduğumuzu anlatan yüce insan. Okuyun Okut turun..

kadin-kitap-min

Feminizm Herkes İçindir-  Bell Hooks

Feminizm bilinenin aksine erkek düşmanlığı değil erkeklerinde işine yarayacak bir kuram olduğunu anlatan öğrenmeye meraklı her kadının okuması gereken eserlerden biridir. Feminizm Herkes İçindir akıcı ve anlaşılır bir dille yazılmış öneriler ile dolu dolu bir kitap.

feminizm-min

Kurtlarla Koşan Kadınlar-Clarissa P. Estes

İnsanlık tarihi boyunca her zaman örselenmiş ve ikinci plana atılmış kadınlar üzerinde binlerce satır yazıldı belki şimdiye kadar. Claissa P. Estes Kurtlarla koşan kadınlar kitabında oldukça farklı bir önermede bulunuyor.

kurt-kadin-min

Kendine Ait Bir Oda- Virginia Woolf

Feminist ve modernist yazar Virginia Woolf’un en sevilen kitabı olan kendine ait bir oda kitabında her kadının yazabilmek ve başka bir iş yapabilmek için kendisine ait bir odası olması gerekliliğini konu almış tüm dünya kadınlarının okuması gereken eserlerden biridir.

virginia-min

Aykırı Kadınlar- Hüseyin Aykol

Gazeteci yazar Hüseyin Aykol şimdiye kadar yaptığı araştırmaları sonucunda toplumsal mücadele tarihinin kadınlar dolu olduğunu fakat erkekler tarafından hiç yazılmadığı fark etti. Bunun üzerine bir kitap yazmaya karar verdi. Sonuç mu mükemmel bir kitap ortaya çıktı. Aykırı Kadınlar her kadının baş ucun kitabı olmaya değer bir eserdir.

aykiri-min

Nezihe Muhittin ve Türk Kadını 1931-Nezihe Muhittin

Türk Kadınlar birliğinin kurucuları arasında yer alan Nezihe Muhittin’in çalışmalarının yer aldığı Türk kadını 1931 her Türk Kadının mutlaka okuması gerekenleri arasında yer almalıdır.

turk-kadini-min

Kadının Hak Arama Rehberi- Altın Mimir

Bilmek Özgürleşmektir mottosundan yola çıkan Altın Mimir Kadının hak arama rehberi isimli kitabını yazarla sohbet eder gibi akıcı ve yalın bir dille kaleme almıştır. Gerçek yaşamında bir Avukat olan yazar kadınlara hukuki açıdan yardımcı olmak için rehber niteliğinde bir eser yayınlamıştır.

kadın_hak-min

Dünyayı cennete çevirecek tek güç kadının gücüdür diyor ve her kadının okuması gereken bu eşsiz 8 baş ucu kitabı ile ayrılıyorum.

Son Yazılar
Bir cevap bırakın