İnsanın Anlam Arayışı- Viktor Frankl

İnsanın Anlam Arayışı- Viktor Frankl

Avusturyalı Frankl 2. Dünya savaşı sırasında oluşturulmuş İnsanın Anlam Arayışı Auschwitz toplama kampında yaşam mücadelesi ve izlenimlerini yaşamak için ve hayatta kalmak için geliştirmiş olduğu Logoterapi yöntemini konu alıyor. Kitap 3 bölümden oluşuyor. İlk bölümden toplama kampındaki deneyimler, ikinci bölümde özel tekniğini ve son bölümde ise insanın çektiği acılara rağmen nasıl hayatta kaldığını anlatmıştır.

Viktor Frankl Nazilere ait 4 toplama kampında sağ çıkmayı başarmış fakat ailesini bu kamplarda kaybetmiştir.

Kampın tüm kötü koşullarına rağmen ölüm ve yaşam arasındaki ince çizgiye rağmen ayakta kalmayı başarmış ve bunu kaleme almıştır.

İnsanın kendi yaşamını ve kendini sorgulamasını sağlayan bu kitap mutlaka okunması gereken kitaplar arasında yer alır.

Yazarın geliştirdiği Logoterapi yöntemi ile çekilen tüm acılara pozitif bir bakış acısı ile bakmayı ve yardımcı olmayı sağlamıştır.

Bu geliştirilen yöntem beni öldürmeyen şey güçlü kılar felsefesi ile bağlantılıdır.

İnsanın Anlam Arayışı Kitap Tanıtım Metni

20. yüzyılın önde gelen psikiyatrlarından Viktor Frankl, otuzun üzerinde yabancı dile çevrilen ve bütün dünyada 12 milyondan fazla satan İnsanın Anlam Arayışı’nda, kurucusu olduğu logoterapinin ilkelerini, İkinci Dünya Savaşı sırasında bir toplama kampındaki deneyimleri eşliğinde anlatmaktadır.

Okurlar, Frankl’ın tasvir ettiği toplama kampının, dünyayı daha büyük bir hapishane olarak kavramamızı sağlayacak parlak bir metafora dönüştüğünü fark edecektir. Gasset, Heidegger ve Sartre’dan aşina olduğumuz düşünceler ışığında, varoluşun çetin koşullarında “anlam”ı keşfetmemize yardım edecek süreci anlatan Frankl, “İnsanı insan yapan nedir?” sorusuna da yanıt vermeye çalışıyor.

“Gerçekten ihtiyaç duyulan şey, yaşama yönelik tutumumuzdaki temel bir değişmeydi. Yaşamdan ne beklediğimizin gerçekten önemli olmadığını, asıl önemli olan şeyin yaşamın bizden ne beklediği olduğunu öğrenmemiz ve dahası umutsuz insanlara öğretmemiz gerekiyordu.

Yaşamın anlamı hakkında sorular sormayı bırakmamız, bunun yerine kendimizi yaşam tarafından her gün, her saat sorgulanan birileri olarak düşünmemiz gerekirdi. Yanıtımızın konuşma ya da meditasyondan değil, doğru eylemden ve doğru yaşam biçiminden oluşması gerekiyordu.

Nihai anlamda yaşam, sorunlara doğru çözümler bulmak ve her birey için kesintisiz olarak koyduğu görevleri yerine getirme sorumluluğunu almak anlamına gelir.”

İnsanın Anlam Arayışı Kitap Detayları

Kitap Türü: Felsefe- Akademik

Kitap Sayfa: 166

Kitap Basım Yılı: 2017

Kitap ISBN: 9786054054206

“En küçük bir merhamet karşısında bile minnet duyuyorduk.“

Son Yazılar
Bir cevap bırakın