İz Bırakmış Yazar-Agatha Christie

İz Bırakmış Yazar-Agatha Christie

Agatha Christie 15 Eylük 1980 yılında İngiltere’de doğmuştur. İngiliz yazar, polisiye edebiyatının en önemli isimlerinden biri ve dedektif hercule Poirot karakterinin de yaratıcısıdır.

Aynı zamanda Mary Westmacott takma adı ile aşk romanları da yazan yazar, asıl ününü, yazdığı 80 dedektif romanına ve West End tiyatrolarından sahnelenen oyunlarına borçludur.

Yaratmış olduğu karakterlerin ve olay örgüsünün sayesinde kitapları çok sevilmektedir. Christie, İngiltere’de Shakespere ve İncil’den sonra çok satanlar arasında yer almayı başarmıştır.

Sürekli gizemli cinayetleri anlatan Agatha Christie, ile ilgili bilinen en ilgin olay ise 1926 yılında ortadan kaybolması ve 11 gün boyunca kimsenin bulamamasıdır.

Arabası ağaçlara çarpmış vaziyette bulunur. Bir süre sonra ortaya çıkan yazar hiç bir açıklama yapmaz. Kimilerine göre Christie geçici hafıza kaybı yaşamıştır, kimilerine göre ise kocasının sevgilisini öldürme planı yapmıştır.

Yaşamı

Agatha Christie, küçük yaşta babasını kaybetmiştir. Annesi tarafından evde eğitilen küçük kız yalnız bir çocukluk geçirmiştir.

Küçük yaşta öyküler yazmaya başlamış, 16 yaşında ise şan öğrenimi görmek için Paris’e gönderildiyse de bundan vazgeçti.

Yazarın ciddi anlamda ilk edebi denemeleri, duygusal konuları ele alan öyküleri olmuştur. Dislektik olmasına rağmen roman ve öykü okumayı çok seviyordu.

Fransa’da iken okuduğu dedektif romanlarından daha iyisini yazacağını düşünerek ilk polisiye romanı “Styles’daki Esrarengiz Olay” romanını yazdı.

Agatha Christie, 1971 yılında İngiltere’nin en yüksek onur unvanı olan Britanya İmparatorluğu Kadın Komutanı unvanını almıştır. 12 Ocak 1976 yılında da hayata veda etmiştir.

Son Yazılar
Bir cevap bırakın