Jane Mount Tarafından Resmedilen 10 Klasik Kitapların İkonik Kapağı

Jane Mount Tarafından Resmedilen 10 Klasik Kitapların İkonik Kapağı

Ödüllü bir illüstratör ve tasarımcı olan Jane Mount, insanların hayatlarını değiştiren bazı kitap resimleri tasarlamıştır. Üstelik kitapları seven kişiler için güzel şeyler yapmaya çalışan ldeal Bookshelf’i de o kurmuştur.

Eserleri ise; The New Yorker, The Paris Review, BuzzFeed ve InStyle tarafından yayınlanmıştır.

Çoğunlukla hepimiz kitapları kapaklarına göre yargılarız. ilgimizi çeken kitaplar genel anlamda ilk kapağı ile dikkatimizi çekmiştir. Bu nedenle görseller bu kadar önemli iken Jane Mount tarafından tasarlanan ve 20. yüzyıldan kalma kayda değer bu eşsiz kitapların portrelerine hep beraber göz atalım.

The Great Gatsby – F. Scott Fitzgerald

The Great Gatsby – F. Scott Fitzgerald

Tasarımcı: Francis Cugat / Scribners 1925 hardcover

Muhteşem Gatsby kitabının kapağını tasarlayan İspanyol sanatçı Cugat işe alındı, fakat  Fitzgrald’ın romanı bitmemişti. Yazar onu sevdiğinden yayıncısına ” kitaba yazıldı” diye anlattı. Cugat’ın bu zamana kadar tasarlamış olduğu tek kitap kapağıydı ve bunun için de kendisine 100 dolar ödenmiştir.

Üç Yaşam – Gertrude Stein

Üç Yaşam - Gertrude Stein

Tasarımcı: Alvin Lustig / New Directions New Classics hardcover 1945

Yeni Klasikleri dizisi için 70’den fazla şaşırtıcı modern kapak tasarlayan Alvin Lustig, 1955 yılında sahip olduğu şeker hastalığından dolayı ölmeden önce yeni klasikler dizisinde çalışıyordu.

Çavdar Tarlasındaki Çocuklar – J. D. Salinger

Çavdar Tarlasındaki Çocuklar - J. D. Salinger

Tasarımcı: E Michael Mitchell / Little, Brown 1951

Kitapların kapakları hakkında güçlü fikirlere sahip olan Salinger, kitaplarının üzerinde görülen tek kopya kendi adı ve kitabın başlığıydı. Kitaplarında tanıtım yazısı, biyografi kısmı ve özet yer almıyordu. Altı karıncayı çizen Michael ile Westport, Connecticut’ta komşu olarak tanışmış ve 40 yıla aşkın arkadaş olmuştur.

Görülmeyen Adam – Ralph Ellison

Görülmeyen Adam - Ralph Ellison

Tasarımcı: Edward McKnight Kauffer / Random Hause 1952 hardcover

Londra Metrosu ve Amerikan Hava yolları için birçok reklam afişi tasarlayan McKnight Kauffer, tasarlamış olduğu kitap kapaklarını mini poster olarak kabul etmiştir.

Guguk Kuşu – Ken Kesey

Guguk Kuşu - Ken Kesey

Tasarımcı: Paul Bacon / Viking Press 1962 hardcover

Bacon, 6000’den fazla kitap kapakları tasarlamış, basit ve renkli görüntüler, büyük stil yazı tipi ile ” büyük kitap görünümü” olarak bilinmektedir. Tasarım süresi hakkında ise kendine ” her zaman kendime söylüyorum, sen gösterinin yıldızı değilsin” diyordu.

Sırça Köşk – Sylvia Plath

Sırça Köşk - Sylvia Plath

Tasarımcı: Shirley Tucker / Faber 1966 hardcover

Daha geniş çevreler oluşturmak ve unutulmaz kapak görüntüsü yaratan Tucker çizim pusulası kullanmıştır ve daha sonra mükemmel bir şekilde ürün vermiştir.

Otomatik Portakal – Anthony Burgess

Otomatik Portakal - Anthony Burgess

Tasarımcı: David Pelham / Penguin 1972 paperback

Bülbülü Öldürmek- Harper Lee

Bülbülü Öldürmek- Harper Lee

tasarımcı: Shirley Smith / Lippincott 1960 hardcover

Dublinliler – James Joyce

Dublinliler - James Joyce

Tasarımcı: Ellen Raskin / Compass 1959 paperback

Atlas Silkindi – Ayn Rand

Atlas Silkindi - Ayn Rand

Tasarımcı: George Salter / Random House 1957 hardcover

Son olarak sadece ldeal Bookshelf’in kurucu ve sevilen bir sanatçı değil aynı zamanda da tanınmış bir yazar olan Jane Mount‘un çıkacak olan kitabı Bibliophile, her şeyin kitap haline getirildiği bir aşk mektubu; içerisi ise dünyanın en güzel kütüphaneleri, kitapçıları, karikatürlüğü yapılan kitaplar, kitap kedileri ve daha pek çok güzel şey ile dolu. Ve bunların hepsi sadece kitaplarla yaşayan ve onlarla nefes alan kişiler için.

Son Yazılar
Bir cevap bırakın