Jose Saramago İsa’ya Göre İncil

Jose Saramago İsa’ya Göre İncil

İsa’ya Göre İncil, Jose Saramago‘nun Portekiz Hükumeti tarafından yasaklanması sonucunda yazarın tepki olarak Portekiz’den ayrılarak Kanarya Adalarında eşi ile beraber yaşamasına neden olan bir romandır.

İsa’ya Göre İncil, kitabında Hristiyanlıkta yüzyıllar sonunda biçimlenmiş dogmaları eleştirmesi nedeni ile yaşamı boyunca Vatikan’ın hedefinde olmuş, Katolik kilisesince aforoz edilmiştir.

İsa’ya Göre İncil Kitap Yorumu

İsa’ya Göre İncil, daha en başından bir öneriyle gelmektedir karşımıza. Luka, Markos, Matta ve Yuhanna’ya göre ve daha da başkalarınca İsa’nın yaşamı ve müjdesi betimlendi durdu. Ama kimse İsa’nın bir insan olarak yaşadıkları ile ilgilenmedi.

Jose Saramago da roman boyunca İsa’nın zaaflarıyla ve varoluşuyla ilgili hemen her ayrıntıyı romana aktararak, bu trajik kahramanı yeniden yaratmıştır.

Sadece İsa’nın mucizeleri değil, onun rahme düşüş anından başlatmaktadır romanı ve babası Yusuf ile annesi Meryem’in de iç dünyalarına girerek, neredeyse epik bir anlatı kurar.

Yazar İsa ve yaşamı üzerine kutsal kitapta pek de açık olmayan ve yalnızca sezinlememiz gereken bölümleri büyük bir cesaretle yeniden ele almaktadır.

Jose Saramago çok yönlü yazmayı seven bir yazar olduğundan mantık yürütmeleri ve kahramanlarına verdiği kıvrak zeka bizi her yönden kuşatmakta ve romanlarının derinliklerine inmemizi sağlamaktadır.

İsa’ya Göre İncil, ciddi bir şekilde okunduğunda gerçeği besleyen bir kurmacaya dönüşürken anlatıcının peşinden gidildiğinde kurmacayı besleyen bir gerçeğe dönüşmektedir. Bu yıkıcı ve sarsıcı metin,çağın önemli romanları arasında sayılmaktadır.

Kitap Tanıtım Metni

Jose Saramago, tartışmalara yol açan romanı İsa’ya Göre İncil’de İsa’nın yaşamını ve Hristiyanlığın hikayesini kutsal kitaplardaki kronolojiye sadık kalarak, ancak farklı bir bakış açısıyla anlatıyor.

Din ve inanç adına yapılan şiddet dolu eylemlerle karanlık bir mesel; şaşırtıcı zenginlikleriyle ve derinlikleriyle dünyevi bir İncil olan bu roman, Saramago’nun ülkesini terk etmesine yol açmıştı.

Son Yazılar
Bir cevap bırakın