Kaçak ve Sahaf Mendel Stefan Zweig

Kaçak ve Sahaf Mendel Stefan Zweig

Stefan Zweig eserleri arasında en iyilerden biri olan Kaçak ve Sahaf Mendel kitabı adından da anlaşılacağı gibi iki başlık içermektedir. Bir solukta okuyup bitirilecek türden.

Kitabın konusuna bakacak olursak, kaçak olan Boris adlı bir Rus’un Cenevre Gölü etrafında balık tutmaya çıkmış bir balıkçı tarafından sandala benzer, tahta parçalarının üzerinde çırılçıplak bulunması ile başlıyor.

Boris günlerdir yollarda ailesine, ülkesine kavuşmanın isteği ile yanıp tutuşmakta ve kendisini bulan balıkçı tarafından kıyıya çıkarılmaktadır. Kimsenin dilini anlamadığı bir yabancıdır.

Boris savaştan kaçarak yürüyerek, yüzerek evine ailesine ve çocuklarına kavuşmayı düşünürken kendisini bulanlar ve polis bunun kolay olmayacağının farkına varmaktadır.

Koca yerde yalnızca otel çalışanı ile konuşan Boris her defasında evine ne zaman gideceğini ve evinin çok mu uzak olduğunu sorsa da gidişinin belirsiz evinin ise çok uzak olduğu söylenir.

Ailesinin hasretine dayanamayan Boris kendisine verilen ceket ve pantolonu düzgün bir şekilde katlayarak sahil kenarına bırakır ve yine çırılçıplak soğuk sulara atlayarak evine doğru yüzmeye başlar ama bir sabah kendisini gölün ortasında bulan balıkçı bu defa cesedine ulaşır.

Stefan Zweig, her zamanki gibi sarsıcı bir sonla bitiriyor konuyu. Hikaye çok kısa olsa da yüzeysel mesajlarla derin ve üzerinde düşündükçe anlayacağınız izler barındırmaktadır.

Sahaf Mendel’de ise yazar bizlere hayatını kitaplara adamış ekonomik bir beklentisi olmayan Mendel’in hikayesini anlatmaktadır. Mendel yaşadığı şehirde kitaplar üzerine ihtisas yapmış adam olarak bilinmektedir.

Kaçak ve Sahaf Mendel Kitap Yorumu

Kaçak ve Sahaf Mendel kitabını okumayanlar varsa kesinlikle okumalarını tavsiye ederim. Kitabın konusuna gelecek olursak, kaçak olan Boris’in ailesine, ülkesine kısaca sevdiğine kavuşmanın hikayesi anlatılır ve daha kavuşmadan cesedi bulunur.

Sahaf Mendel ise çok sevdiği kitaplarından evi gibi benimsediği dükkanınında koparılıp götürülmekte ve gittiği yerde kimse ile tek kelime dahi konuşmamaktadır. Hazin bir son ile ölümü gerçekleşmiştir.

Kısacası kitapta belirtildiği gibi savaşın kültüre barbar saldırı olarak gerçekleşmektedir hikaye. Durup düşündüğünüz zaman yaşanılan bu dünyada bu tür olayların yaşanma ihtimali çok yüksek.

Özellikle de bu hayatta böyle bir insanın geçmiş olma gerçeği, olayı gerçekliği yaşanılan yerde buz gibi rüzgarlar estirmektedir. Şimdiden keyifli okumalar dilerim.

Son Yazılar
Bir cevap bırakın