Kara Delikler Stephen Hawking

Kara Delikler Stephen Hawking

Stephen Hawking, Galileo Galilei’nin ölümünden tam olarak üç yüz sene sonra 8 Ocak 1942’de Oxford (İngiltere)’de dünyaya geldi.

Kara Delikler uzay zamanın yapısında meydana gelen bir çeşit yırtılmalar dır. Örnek olarak dönmeyen bir kara deliğin merkezinde uzay zamanın eğriliğinin sonsuz olduğu bir tekillik vardır.

Öte yandan kara deliklerin etrafını saran hayali, olay ufku adı verilen bir yüzey vardır. Öte yandan kara deliklerin etrafını saran hayali, olay ufku adı verilen bir yüzey vardır.

Olay ufku, kara deliğe yaklaşıp geri kaçabilen hareketlerin mümkün olabildiği kara deliğe en yakın noktadır. Eğer bir nesne olay ufkunu geçerse, kara delikten dışarı çıkması mümkün değildir.

Kara Delikler Kitap Tanıtım Metni

2016 yılının BBC Reith derslerinde Stephen Hawking, bütün bir ömür süren araştırmalarını on beş dakika içinde aktarma gibi gerçekten zorlu bir meydan okumayı kabul etti.

Bu çok kısa süren derslerde Hawking, evrenin gizemlerini ortaya sererken, kara delikleri anladığımız taktirde uzay zamanın sırlarına erişebileceğimizi vurguluyor.

“Kozmolojinin karmaşıklığını herkesin anlayacağı yalın bir açıklıkla ortaya seriyor.”

-Observer

“Böyle büyük problemleri araştıran bir dehayı izlemek heyecan verici.”

-Sunday Times

“Einstein’dan bu yana en büyük bilimsel zeka.”

-Daily Express

“Büyük Patlamanın ve evrenin başlangıcının tutarlı ve akla uygun bir kuramının oluşması için Einstein’dan bu yana en fazla katkıyı sunuyor.”

-Newsday

“Hawking, Tanrı’nın zihnini okumaya en yakın birkaç kuramsal fizikçiden birisi.”

-Los Angeles Times

“Dahi, özgün, trajik ve şampiyon… Hawking bize Aristoteles’ten Kopernik’e, Galileo ve Newton’dan Einstein’a ve Hawking’in kendisine kadar kozmolojinin evrimini gösteriyor.”

-Sydney Morning Herald

Son Yazılar
Bir cevap bırakın