Kardeşimin Hikayesi Zülfü Livaneli

Kardeşimin Hikayesi Zülfü Livaneli

Kardeşimin Hikayesi kitabı; gerilim, aşk ve aksiyon kategorilerinin bir karışımı olarak tanımlanabilir. Kitap öylesine sürükleyici bir özellikte ki, okuyucuyu alıp götürme, olayın geçtiği yerlerde kendini hissetmeye kadar etki altına almaktadır. Kitap okunurken bir okuyucunun şimdi ne olacak, ne yaşanacak gibi deli sorular sorması demek kitabın içine girilmiş demektir.

Kitabın Üslubu ve Okuyucuya Yaklaşımı 

Yazarın klasiklerinden biri olan bu hikayede güzel bir üslup söz konusudur. Çok okunanlar listesine girmek demek, ilgi görmek demektir. Bu sebeple gerek konusu gerekse gittiği yol itibari ile hikaye beğenilmiş bir kurguya sahiptir.

Neden Kardeşimin Hikayesi? 

Zülfü Livaneli kitabında bir davette Ahmet Arslan’ın bir cinayet işlemesi ile başlamaktadır. Olayları incelemek amaçlı gelen gazeteciye kardeşi ile kendisinin hikayesini aktarmaktadır. Kitabın ismi de bu yüzden kardeşimin hikayesidir. Kitabı okurken hem aşk hem gerilim dolu satırlar bir aradadır.

Hikayede okuyucu adeta kendini hapsolmuş hissedecek ve kitap nasıl bitti anlayamayacaktır. Çünkü Livaneli’nin akıcı dili insanı duygular içerisinde döndürüp durmaktadır. Kitap bir cinayetle başlayıp sonrasında da aşkla devam etmektedir.

Zülfü Livaneli kitabının özetine gelince; bir cinayeti çözmeye çalışan bir gazeteci ile Ahmet’in hikayesi ele alınmaktadır. Ahmet gazeteci ile konuşmaya karar verdikten sonra artık hikaye başka yöne sapar. Ahmet gazeteciye ilgi duymaya başlar ve durum artık aşka dönüşür. İlerleyen sayfalarda Ahmet öldürülür fakat gazeteciye bıraktığı mektup katili açıklamaktadır. Bu mektup sayesinde cinayet çözülecektir.

İki kardeşin hikayesini okurken bambaşka duygular içerisinde olunacak, farklı üslup keyifli bir hale dönüşerek kitabı elden bırakamamacasına bir ilerleme kaydedecektir. Kurgu öylesine doğal ve akıcıdır ki, kitap en iyi aşk kitabı seçilmiştir.

Psikolojik gerilim türünde olan bir kitaptır. Bir tarafta cinayet anlatırken diğer tarafta aşk işlenmektedir. Kitap hızlı ve akıcı bir şekilde okunan bir kitap olup sanki okuyucuyu psikolojik bir testten geçirmektedir.

Zülfü Livaneli kitapları okunulurken onun baktığı yöne bakmamak imkansız gibi bir şeydir. İnsani duyguların ağırlıklı olması, sevgiden yoksun bir dünyanın tekrar sevgiye kavuşması, böylelikle kötülüklerden arınması satırlar arasında gidip gelirken hissedilendir.

Son Yazılar
Bir cevap bırakın