Kitap Okuma Alışkanlığı Kazandırma Yöntemleri

Kitap Okuma Alışkanlığı Kazandırma Yöntemleri

Kitap okuma konusunda çok istekli bir ülke değiliz maalesef devamlı kitap okumamak için bahaneler üretiriz ki bunların en yoğun olanı zamanın yok bahanesidir. Hazırcı ve kolaya kaçan işlere bayıldığımız için filminin çıkmasını bekleriz. Fakat kitap okumak ve bunun filmini izlemek çok ayrıdır. Kitap okurken kafanızda yarattığınız hayali obje ile adeta kitabı yaşarsınız. Okuma alışkanlığı kazanma ve kazandırma yöntemlerini inceleyeceğiz sizlerle.

İlk iş Bir Kitap Seçin

Öncelikle tamda şuanda kitap okumak istiyorsunuz ve etrafınızda hiç kitap yok mu? Okuma isteği geldiyse onu ertelemeyin dergi, gazete gibi okunacak her şey sizin işinizi görecektir. Önemli okuma isteğini gerçekleştirme. Fakat planlı olarak okumaya başlıyorsanız öncesinde kitap evi veya internet gibi kitap satılan yerlerden bir kitap satın almalısınız.

Okumak İçin Kendinize Zaman Oluşturun

kitap-zaman

Okumak için kendinize zaman oluşturmanızdır. Kendinize oluşturacağınız bu zaman tüm gün yada günün yarısı değildir. Bunun için ilk başlarda  dk bile yeterli olacaktır. Eğer daha fazla zaman ayırabilirseniz tabiki daha iyi olacaktır. Bu zaman sabah, eve geldikten sonra yada gece uyumadan önce olabilir günlük olarak tekrarlanan durumlar zamanla alışkanlık haline dönüşür. Bu durumun alışkanlığa dönüşmesi için her gün kesintisiz olarak bahane aramadan tekrarlamanız gereklidir.

Kendiniz İçin Okuma Alanı Oluşturmalısınız

Kitap okumak için öncelikle bir alanınız olması oldukça önemlidir.Bu alan evinizin balkonu, en sessiz köşesi, yatağınız kitaplığınızın yanındaki bir koltuk her hangi bir yer olabilir. Sizin rahat ettiğiniz her yer kitap okuma alanınız olabilir. Okuma alanı seçerken en az rahatsız edileceğiniz yeri seçmek kitap okuma esnasında bölün memeniz açısından oldukça önemlidir. Ama her şeyden önce rahat edeceğiniz alan olması en önemli unsurdur.

İhtiyaçlarınız Yanınızda Olsun

kitasp-okuma-alani

Kitap okumaya başlamadan önce su, kalem,yastık,gözlük gibi undurlar yanınızda olmalıdır. Bu ihtiyaçlarınızı unutursanız ara verirken bunu temin etmeye kalkarsınız ki buda kitap okumaya dalmışken sizi bu auradan koparacaktır. Bunun için okuma saatine geçerken ihtiyacınız olan her şeyi yanınıza almalısınız. Bu saat içinde sadece okumaya harcamalısınız.

Sevdiğiniz Kitapları Okuyun!

Kitap okuma alışkanlığını kazanmanın en can alıcı faktörüdür. Sevdiğiniz kitapları okuyarak sıkılmadan kitabınızı okuyabilirsiniz. Bunun için yeni çıkmış bir aşk romanı sizi çekmiyor ama çok popüler olduğu için okumaya çalışmak sizi kitap okumaktan soğutacaktır. Bu durum hayal kırıklığı yaşatacaktır. Kitap okumak için mutlaka hoşlandığınız türden kitapları satın almalısınız.

Çocuklarda Kitap Okuma Alışkanlığı

Bu konu aslında ileri yaşlarda birey olma yolunda ilerleyecek olan çocuğun bireysel fikirlerini istediği öz güvende açıklayabilmesi açısından önemlidir. Kitap okuma kazanan çocuklar bilinçli birer birey olabilir. Bir çocuğun ilk öğretmeni annesidir. Anne bu konuda çocuğuna destek olmalıdır. Kitap satın alırken onunla birlikte kitap seçimi yapmalı istediği türden kitabı satın almasına izin vermelidir.

kitap-okuma

Bilim kurgu seven bir çocuğa dünya çocuk edebiyatı klasikleri okutmak oldukça zor olacaktır bu şekilde kitap okumaktan da soğuyabilir. Bırakın istediği kitabı okusun fakat yeter ki okusun. Çocuğunuz sizde ne görürse ileride aynısını yapacaktır. Günün belirli bir saatini kitap okuma saati olarak düzenleyerek ailece her gün kitap okuyabilirsiniz.

Öncelikle kitap okumak için kendinize bir alan oluşturun sevdiğiniz bir kitabı satın alın ve rahatsız edilmeyeceğiniz bir yerde belirlediğiniz zaman için de huzurla kitabınızı okuyun. Bu şekilde zamanla kitap okuma alışkanlığınız kendiliğinden gelişecektir.

Son Yazılar
Bir cevap bırakın