Kitap Okuma Alışkanlığını Geliştirmenin 7 Yolu

Kitap Okuma Alışkanlığını Geliştirmenin 7 Yolu

Kitap okumak mesleki bir beceri değildir. Ayrıca yaşam deneyimlerimizi zenginleştiren bilgilendirici, yaratıcı ve ilham verici edebiyat eserlerinin tadını çıkartmanın bir yoludur. Ustalık gerektiren herhangi bir yetenek gibi, bir okuma alışkanlığı geliştirmek için zaman ve özveri gerekir.

Bununla birlikte, hayat boyu süren bir eğlence kaynağı olduğundan kitap almak isteyen herkes için uygun fiyatlı bir hobi olmuştur. Okuma alışkanlığını geliştirmek, okumaktan zevk almak için iyi okuma becerilerini geliştirmeye başlayın.

Eğer okuma alışkanlığınızın zayıf olduğunu düşünüyor iseniz ve hızlı bir şekilde bu durumdan kurtulmayı düşünüyorsanız kitap okuma alışkanlığını geliştirmenin 7 yolunu mutlaka izlemenizi tavsiye ederiz.

Kitap Okuma Alışkanlığını Kendi Çabalarınızla Kazanmalısınız

Kitap Okuma Alışkanlığını Kendi Çabalarınızla Kazanmalısınız.

okuma alışkanlığını kazanmak için öncelikle içsel denetiminizi sağlamanız gerekir. Yani dışarıdan her ne kadar etki olursa olsun, bu alışkanlığı kendi çabalarınızla kazanacağınızın farkına varmalısınız.

Ailenizin ya da öğretmeninizin kitap okumanız için zorlaması sizin okuma isteğinizi tamamen ortadan kaldırabilir. Sonuç olarak dışarıdan ne kadar baskı olursa olsun siz istemediğiniz sürece bu alışkanlığı kazanamazsınız.

Kitap Okumak Bir İhtiyaçtır

Kitap Okumak Bir İhtiyaçtır

Kitap, makale, dergi gibi okunacak her şeyi boş vakit doldurmak diye adlandırmak ve bunu yaşamınızda bu yönü ile uygulamak kesinlikle yanlıştır. Çünkü okumak kişinin ihtiyacı olmalıdır. Okumayı yaşamımızda öyle bir yere koymalıyız ki her gün zevkle kitap okumamız gerektiği aklımıza gelsin.

Öncelikle geceleri yatmadan 5-10 sayfa okumaya çalışın ve sonrasında göreceksiniz ki kitap okumadan uyumayacaksınız. Önemli olan kitap okuma alışkanlığını kazanmak ve zevk almak. Yapmanız gereken kitap okumak için az da olsa bir zaman ayırmak olmalıdır.

Zamanınızı Nelerle Geçirdiğinizi İyi Bilmelisiniz

Zamanınızı Nelerle Geçirdiğinizi İyi Bilmelisiniz

Zamanınızı nelere harcadığınıza dikkat etmelisiniz. Örneğin günde 3 saat kendinize zaman ayırıyorsunuz ve bunun tamamını televizyon başında film izleyerek ya da bilgisayar başında oyun oynayıp internette dolaşarak geçiriyorsunuz ve o süre içerisinde yapılması gereken birçok şeyden yoksun kalıyorsunuz.

Bu nedenle zamanınızı nelerle geçirdiğinize dikkat etmeli ve iyi belirlemelisiniz. Okuma alışkanlığınıza gerçek anlamda engel olacağını düşündüğünüz alışkanlıklarınızdan vazgeçmeniz gerekir.

Hangi Konulara Daha İlgili Olduğunuzu Belirleyin

Hangi Konulara Daha İlgili Olduğunuzu Belirleyin

Okuma alışkanlığı kazanmak istiyorsanız öncelikle bir ön hazırlık yapmanız gerekir. Hangi konulara, türlere ilgi duyduğunuzu ve ne düzeyde bir okuyucu olduğunuzu belirlemeniz gerekir. Fakat hayatınız boyunca hiçbir roman, destan, öykü, şiir ya da masal okumadıysanız mutlaka ilgili olduğunuz konularda yazılmış eserlere başlamanızı tavsiye ederiz.

Sizi bunaltacak bir eser seçimi yaparsanız kesinlikle kitap okuma alışkanlığını kazanamazsınız. Bu nedenle öncelikle kısa, ilginizi çekebilecek konularda yazılmış eserleri okumaya başlamalısınız.

Kitap Okumak İçin Bir Hedef Belirleyin

Kitap Okumak İçin Bir Hedef Belirleyin

Kitap okuma alışkanlığınızı pekiştirecek hedefler belirlemeniz sizin için iyi olacaktır. Örneğin haftada bir kitap bitirmek ile başlayabilirsiniz. Zamanla bunu iki gün de bir kitaba da indirebilirsiniz. Özellikle edebiyat, bilim, mizah, kültür gibi dergilere abone olabilirsiniz.

Nedense okuma alışkanlığı denildiğinde hep kitap akla gelir ama sadece bir dergi okuyan insan da okuma alışkanlığı edinmiştir. Bu nedenle sadece kitaplarla değil gazete, dergi, ve benzeri yayınlarla da düşünce alanınızı genişletebilirsiniz.

Sadece İlginizi Çeken Eserleri Okuyun

Sadece İlginizi Çeken Eserleri Okuyun

Okuma konusunda aşırıya gitmemek şartı ile seçici olmalısınız. Gördüğünüz her kitabı ya da metni okumayın. Sadece ilginizi çeken eserleri okumayı tercih edin. Türk ve dünya edebiyatında iz bırakan eserleri mutlaka okumaya başlayın.

Seçilmiş eserleri bilmiyorsanız genellikle öğrenciler için belirlenmiş olan “Yüz Temel Eser” listesine bakabilirsiniz. Çünkü sizden farklı düşünen insanların eserleri de sizi okumaya bağlayabilmektedir.

Okuduğunuz Her Kitabı Paylaşın

Okuduğunuz Her Kitabı Paylaşın

Okuma alışkanlığı kazanmama nedeninizi kesinlikle kaynak yoksunluğuna bağlamayınız. Okuduğunuz kitaplarınızı bir süreliğine de olsa arkadaşlarınızla değiştirin. Bulunduğunuz yerdeki kütüphanelere uğrayarak ödünç kitaplar alabilirsiniz.

Yakın çevrenizde kitap okuyan kişilerin uğradığı kültür evleri var ise oralara giderek kendinize okuma arkadaşları bulabilirsiniz. Okuduğunuz her kitabı ailenizle ya da arkadaşlarınızla mutlaka paylaşın.

Son Yazılar
Bir cevap bırakın