Kitap Okumanın Bilimsel Olarak Kanıtlanmış Faydaları

Kitap Okumanın Bilimsel Olarak Kanıtlanmış Faydaları

İnternetin bu derece yaygın olmadığı dönemlerde kitap okumak, bilgileri kitaptan edinmek son derece rağbet görmekte idi. Fakat internetin yaygınlaşması ile birçok konuda bilgi kirliliği de ortaya çıkmış bulunmaktadır. Kitap okumanın tadını, sayfalar arasında yer alan o kokunun burnunuzda tüttüğünü duyar gibiyiz. Bilgi edinecek birçok yöntem var iken kitap aracılığı ile bu eksikliğinizi gidermek son derece önemlidir.

Zira kitap okumanın size sayısız faydası bulunmaktadır. Hem psikolojik olarak hem de fizyolojik olarak sizleri rahatlatan kitaplar ile birlikte hayata farklı bakmayı öğreneceksiniz. Bu ilk faydaları arasında yer almaktadır ve bunun dışında daha birçok faydası bulunmaktadır.

Bilimsel olarak kanıtlanmış faydalarını ise yazımızın devamında ele alacağız. Şimdi ise o kitap kokusunun sizleri nasıl rahatlığından ve geliştirdiğinden bahsedelim.

Kitap Okumak Sizleri Rahatlatacaktır

Kitap okumanın birçok faydasının bulunduğundan bahsetmiştik. Yapılan birçok araştırmanın vermiş olduğu bir sonuç vardır ki hayli şaşırtıcıdır. Eskiye dönmek. Evet, yanlış duymadınız, eskiden yapılan hobiler ile stresinizi yenebilirsiniz. Yine yapılan bir araştırma ile kan basıncınızın kontrol altında tutularak yapılan ölçümlerde, sayfaları okumaya başladıktan yaklaşık 8 dakika sonra deneye katılanların streslerinin düştüğü gözlemlenmiştir.

Kitap Okuyarak İdrak Kapasiteniz Gelişecektir

Öğrendiğiniz bilgiler ile hayatınıza katmış olduğunuz değerler doğru orantılı bir şekilde seyir etmektedir. Televizyon izleyerek boşa geçen zaman çocuklara bir şey kazandırmaz aksine kaybettirir iken kitap okuyarak bireyler hafızalarını her daim zinde tutmaktadır. Kitap okumanın alışkanlık haline getirilmesi ile sadece okuma anlamında değil daha birçok alanda bir adım önde olacaksınız. Kaliteli bir okuma yapabilmek istiyorsanız basılı yayınlara yönelmeniz gerekmektedir. Zira ekrandan yapılan okumalar ile bireyler yaklaşık olarak %30-40 oranında yavaşlamaktadır.

Çağımızın Korkutan Hastalığını Kitap Kokuları ile Yenebilirsiniz

Çağımızın insanları irkilten hastalıkları arasında sayılan Alzheimer özellikle yaş almış insanlar için son derece korkutucu ve yakalanmak istemediği bir hastalıktır. Bunu önleyebilmenin basılı kitaplarda yer alan harflerde gizli olduğunu biliyor muydunuz?

Bulmaca çözmenin alzheimer’i önleyici etkisi birçok bireyin ve hatta sizin dahi kulağınıza çalınmıştır. Bulmaca’nın bu hastalığı önleyici etkileri gerçekten oldukça etkilidir. Bulmaca dışında ise kitap okumakta ciddi öneme sahiptir. Kitap okuyarak zihninizi devamlı çalıştırabilir ve bu sayede bu hastalığı önleyebilirsiniz.

Kitap Okumanın Diğer Faydaları Nelerdir?

Kitap okumayı bir alışkanlık haline getiren bireylerin bu konuda olabildiğince faydalandığı hususlar bulunmaktadır. Şimdi ise size yukarıda bahsettiğimiz faydalar dışında ki faydalardan da bahsedelim.

  • Düzenli kitap okuyan bireyler sıkılmazlar.
  • Bir konuya birden çok pencereden yaklaşabilir ve bu da hem eleştiri hem de öz eleştiri yapmasını sağlamaktadır. Bu şekilde hem olaylara daha çözümleyici yaklaşabilecek hem de özeleştiriden dolayı kendini geliştirebilecektir.
  • Okumuş olduğunuz kitaplar ile başka hayatlara ve başka insanlara dokunmuş olacaksınız. Bu da sizlere yeni bakış açıları kazandıracaktır. Bu şekilde gelişecek olan empati yeteneğiniz ile daha açık fikirli bir insan olacaksınız.
  • Yapılan bilimsel araştırmalar ile düzenli kitap okuyarak beyinde yeni nöron bağlantıları oluşacaktır. Bu ise sizin zekanızı geliştirecektir.
Son Yazılar
Bir cevap bırakın