Kitaplar Hakkında Hiç Duymadığınız 40 İlginç Bilgi

Kitaplar Hakkında Hiç Duymadığınız 40 İlginç Bilgi

Hayatımızın her alanında yardımına ihtiyaç duyduğumuz kitaplar tarihin en eski dönemlerinden beri var olan değerli eserlerdir. Bu yazımızda belki de ilk defa elinizdeki kitapların tarihini öğreneceğiniz 40 ilginç bilgi ile karşılaşabilirsiniz.

Hayatımızın vazgeçilmez varlığı olan kitaplar bazen iyi bir dost gibi size sarılır, bazen başarılı bir doktor gibi sizi tedavi eder, yol gösterir, ufkunuzu açar en önemlisi sizi asla yalnız bırakmaz.

Bence etkisi bu kadar büyük ve güzel olan bir şeye sıradan bir eşya muamelesi yapılmamalıdır. Başlı başına ayrı bir dünya olan kitapları her fırsatta elimize alabiliyor, çantamızdan eksik etmiyor ve en önemlisi kendimize en uygun olan türü bulabiliyoruz.

Şimdi bizim için bu kadar değerli olan kitapların bir de tarihine bakalım. Belki sizlerde benim gibi ilk kitabın ne zaman yazıldığını, ciltlerinin nasıl olduğunu ve dünyada en çok satan, en çok yabancı dile çevrilen kitabın hangisi olduğunu merak ediyorsunuzdur.

O halde, hep birlikte kitapların ortaya çıkış tarihlerini ve en ünlü kitaplar hakkında bilmemiz gereken enteresan bilgileri öğrenelim.

1-Dünyanın En Uzun Cümlesi

Dünyanın En Uzun Cümlesi

1862 yılında Fransız yazar Victor Hugo’nun yazmış olduğu Sefiller adlı romanın en önemli dünya klasikleri kitapları arasında yer aldığını hemen hepimiz biliyoruz. Romantik akımın öncülerinden olan Victor Hugo tarafından kaleme alınan Sefiller, romanı birçok filme, müzikale ve tiyatroya da konu olmuştur.

Özellikle Milli Eğitim Bakanlığının öğrencilere önerdiği 100 temel eser arasında yer alan Sefiller kitabının enler arasına girmesini sağlayan en büyük özelliği kitabın üçüncü bölümünde, üç sayfa uzunluğunda cümle olmasıdır.

Bu nedenle toplamda 823 kelimeden oluşan bu cümle, bu zamana kadar yazılmış en uzun cümle olarak kabul edilmiştir.

2-Dünyadaki En Uzun Roman

Dünyadaki En Uzun Roman

1649 ve 1653 yılları arasında yayınlanan Artamene ou le Grand Cyrus isimli kitap bu zamana kadar yazılmış en uzun roman 13.095 sayfadan 10 ciltten oluşmakta ve toplamda 2 milyona yakın kelime içermektedir.

Bugüne kadar yazılan en uzun roman unvanına sahip olan kitap Fransız yazarlar Madeleine de Scudery ve Georges de Scudery tarafından kaleme alınmıştır.

3-İçinde Hiç “E” Harfi Bulunmayan Kitap

İçinde Hiç "E" Harfi Bulunmayan Kitap

Kitaplar hakkında ilginç bir bilgi daha vermeden önce kısa bir bilgi daha vermek istiyorum. İstatistiklere göre, okuduğumuz her 6 harften birisi e harfi içermektedir. Hal böyle olunca çok sık kullanılması gerekiyor öyle değil mi?

1939 yılında Ernest Vincent Wright tarafından kaleme alınan Gadsby isimli kitapta “e” harfi hiç yok. Yanlış duymadınız, 50.110 kelimelik kitabın en ilginç özelliği de hiçbir kelimesinde “e” harfinin kullanılmamasıdır.

4-Dünyanın En Pahalı Kitabı

Dünyanın En Pahalı Kitabı

Bu zamana kadar satılan en pahalı kitap, Leonardo Da Vinci’ye ait ve kendi el yazması kitabı olan Codex Leicester, 48,4 milyon dolara Bill Gates tarafından satın alınmıştır.

Dünyadaki en büyük bilim adamı ve dehası olan Leonardo Da Vinci kitabında; suyun hareketi, astronomi, jeoloji ve hidrolik alanında yapmış olduğu çalışmaları konu edinmiştir.

5-Dünyanın En Büyük Kitap Hırsızlığı

Dünyanın En Büyük Kitap Hırsızlığı

Stephen Blumberg tarafından bu zamana kadar bilinen en büyük kitap hırsızlığı yapılmıştır. Tıptaki adı ile bibliomania yani kitap biriktirme hastalı olan bu adam, 23.000 kitabı 268 kütüphaneden çalmıştır. Blumberg in çalmış olduğu bu kitapların değerinin ise yaklaşık 20 milyon dolar olduğu tahmin edilmektedir.

6-İnsan Derisi İle Yapılmış Kitaplar

İnsan Derisi İle Yapılmış Kitaplar

Dünyanın en büyük kütüphanelerinde ya da çok ünlü müzelerde sergilenen bazı kitapların değerinin milyonlarca dolar olduğunu duyarız. Bu eski kitapların bu kadar kıymetli ve özel olmasının altında tabi ki birçok neden yatmaktadır.

Öncelikle belirtelim ki ilk basım olmaları zaten bu kitapları bir mücevher değeri ile eş tutmaktadır. Diğer bir neden ise kitabın yapıldığı malzemedir.

Yapılan bir araştırmaya göre 17. yüzyılda insan derisiyle kitap kaplama sanatı varmış ve Anthropodermic bibliopegy adı verilen bu sanat genellikle anatomi kitapları için uygulanmaktadır.

çoğunlukla tıp derslerinde kullanılan kadavraların derileri yüzülerek, anatomi kitaplarını kaplamada kullanıldığı tahmin edilmektedir. Günümüzde ise Harvard Üniversitesinin Kütüphanesinde, insan derisi ile ciltlenmiş 3 kitap bulunmaktadır.

Kitapların biri Roma şiirlerini içeriyor, diğeri Fransız felsefesini konu alırken sonuncusu ise, Ortaçağ İspanya hukuku hakkında bilgi vermektedir. özellikle 1600’lü yıllarda yazılan İspanya hukuku hakkında da bilgi veren kitap içerisinde yer alan ve tüyler ürperten şatır ise şu şekildedir:

“Bu kitabın kaplanması, 4 Ağustos 1632’de Wavuma tarafından, henüz canlıyken derisi yüzülen sevgili arkadaşım Jonas Wright’tan geriye kalan tel şey. Kral Mbesa bana bu kitabı verdi ki bu kitap da zavallı Jonas’ın sahip olduğu birkaç şeyden biriydi; şimdi onun üzerini derisi kaplıyor. Huzur içinde yatsın..”

7-Dünyanın En Küçük Kitabı

Dünyanın En Küçük Kitabı

Dört Mevsim Çiçekleri, 22 sayfadan oluşan dünyanın en küçük kitabıdır. 0,75 x 0,75 milimetre ebatında olan kitap, bu boyutları ile Guinness Rekorlar Kitabına girmeye hak kazanmıştır.

Azerbaycan da bulunan bu kitap Japonya’da Toppan yayın evinde basılmıştır. Kitabı okumak için elbette ki özel bir mikroskoba ve merceğe ihtiyacınız vardır.

8-En Fazla Yabancı Dile Çevrilen Kitap

En Fazla Yabancı Dile Çevrilen Kitap

1943 yılında Antoine de Saint-Exupery’in yayınladığı Küçük Prens’i sanırım okumayan kalmamıştır. Bütün zamanların en çok okunan ve en iyi kitapları arasında yer alan Küçük Prens, Le Monde’un Yüzyılın 100 kitabı listesinde de yer almaktadır.

Her yaş grubuna hitap eden kitap, bu zamana kadar toplamda 253 ayrı dil ve lehçeye çevrilmiştir. Küçük Prens’i de yine bir masal kitabı olan Pinokyo takip etmektedir.

9-Eserleri En Fazla Çevrilen Yazar

Eserleri En Fazla Çevrilen Yazar

Agatha Christie’nin oluşturmuş olduğu dedektif Hercule Poirot karakteri ile, nefesleri kesen polisiye romanları yazan yazarın kitapları dünyanın her yerinde okunmaktadır.

1932 yılından bu yana UNESCO’nun oluşturduğu veri tabanına göre, Agatha Christie kitaplarının toplamda 7233 çevirisi yapılmıştır.

Şunu da belirtelim ki bir yanlış anlama olmasın. 7233 sayısı çevrilen dilleri değil, kitapların kaç farklı şekilde çevrildiğini ifade etmektedir. Mesela, aynı kitabın farklı kişiler tarafından çevirisi yapılmış, Türkçe basımların da bulunduğu gibi.

10-Daktilo İle Yazılan İlk Kitap

Daktilo İle Yazılan İlk Kitap

Mark Twain’e ait olan Tom Sawyer’in Maceraları ( The Advebtures of Tom Sawyer) isimli çocuk kitabı, dünya edebiyatında daktilo ile yazılan ilk kitaptır.

Amerikan Edebiyatında unutulmaz mizah yazarlarından olan Mark Twain, Remington markasının, daktilo satın alan ilk müşterisi olarak bilinmektedir.

Bu nedenle o dönemde yazdığı kitapların bir kısmını bu daktilo ile yazıldığı düşünülse de daktilo kullanarak yazdığı ve bilinen ilk romanı Tom Sawyer’in Maceraları isimli kitabı olmuştur.

11-En Eski Yemek Kitabı

En Eski Yemek Kitabı

Milattan önce 1750 yılında tarihe bilinen ilk en eski yemek kitabı yazılmıştır. Hammurabi Dönemine denk gelen kitap Babil Yazıtları ya da Babil Yemek kitabı gibi isimlerle yazılmıştır.

toplamda 25 yemek tarifi bulunan kitap iki tablet şeklinde hazırlanmıştır. Bu tariflerin genelinde ise; sığır, domuz, keçi, koyun, geyik, kümes hayvanları, incir, hurma, üzüm ve elma gibi gıdalara yer verilmektedir.

Kitapta yemeklerin yapılışı ve ölçüleri hakkında herhangi bir bilginin olmadığı sadece yemeklerin malzemelerinden bahsedildiği bilinmektedir.

12-Kahve Kokan Eski Kitaplar

Kahve Kokan Eski Kitaplar

Eski kitaplar hakkında bilmeniz gereken ilginç bir diğer bilgi ise kokularının kaynağıdır. Bazı insanlar eski kitap kokularını, yenilerine tercih etmektedir. özellikle de sahaflara girildiğinde alınan o eşsiz kokunun huzuru hiçbir yerde bulunmaz.

Yetmiş dokuz gönüllü üzerinde araştırma yapan kimyager Matija Strlic’e göre eski kitaplar kahve ve çikolata kokuyormuş. Bu konuyu bilimsel bir şekilde açıklayan kimyager insanların da merakını gidermiş oldu.

13-Tarihte Bilinen İlk Matbaa

Tarihte Bilinen İlk Matbaa

İlk Matbaa Çinliler tarafından kullanılmıştır. Ağaç oyma ve presleme tekniğine göre çalışan matbaa Milattan sonra 593 yılında Çinliler tarafından yapılmıştır. Kısacası dünyada yapılan ilk matbaa makine düzenine göre çalışmıyordu.

1040 yıl civarında ise harflerin tek tek yazılıp kullanılması da Çinliler tarafından yapılmıştır.

14-Dünya Tarihinde Bilinen İlk Gazete

Dünya Tarihinde Biline İlk Gazete

İnsanlık tarihine bakıldığında, dünyanın ilk gazetesinin Mısır’da olduğu bilinmektedir. 3400 yıl önce Mısırlılar, tabletlere önemli olayları ve halka duyurulması gereken gelişmeleri yazıyormuş. Elden ele dolaştırılarak okunan tabletler pişmiş tuğla ile yapılıyormuş.

İlk gazete olarak kabul edilen bu tabletler Nil Nehir kıyılarında bulunmuştur.Matbaada basılan ilk gazete ise, Çinliler tarafından milattan sonra 700 yılında Pekin de olmuştur.

15-Osmanlı Devletinde İlk Matbaa

Osmanlı Devletinde İlk Matbaa

Osmanlıda matbaa dendiği zaman ilk olarak akla İbrahim Müteferrika gelmektedir. Fakat ondan çok uzun zaman önce Osmanlı, matbaa ile tanışmıştı. İspanyol göçmeni tarafından 1493 yılında kurulan bu matbaa pek bilinmemektedir.

Türklerin matbaayı net bir şekilde kullanmaları ise Lale Devri döneminde olmuştur.Macar doğumlu İbrahim Müteferrika, esir olarak getirildiği İstanbul da Müslüman olmuş ve sarayda çalışmaya başlamış.

1726 yılında ilk Türk matbaası İbrahim Müteferrika tarafından kurulmuştur. Matbaada basılan ilk eser ise Vankulu Lügatı olmuştur. 16 eserin basımı da bu matbaada gerçekleşmiştir.

16-Osmanlı Döneminin İlk Resmi Gazetesi

Osmanlı Döneminin İlk Resmi Gazetesi

Takvim-i Vekayi, Osmanlı İmparatorluğu döneminde basılan ilk resmi gazetedir. Haftalık olarak yayınlanan gazete 1831 yılında basılmıştır. Resmi ve gayri resmi ilanları, ülkedeki olayları duyuran gazete, Fransızca, Arapça, Rumca, Ermenice ve Farsça dillerine de çevrilmiştir.

17-Gelmiş Geçmiş En Çok Satan Kitap

Bütün Zamanların En Çok Satan Kitabı

Charles Dickens Tarafından 1859 yılında yayınlanan İki Şehrin Hikayesi adlı roman gelmiş geçmiş en çok satılan kitap olmuştur. Yaklaşık 200 milyon satış oranına ulaşan kitabın orijinal adı ise; A Tale of Two Cities’tir.

Konusu Fransız Devrimi esnasında geçen olaylarda oluşan kitap İngilizce olarak basılmıştır. İki Şehrin Hikayesi, tüm zamanların en çok satan edebi eseri olmuştur.

18-İlk Kitap Kapaklarında Yazar Adı Bulunmuyordu

İlk Kitap Kapaklarında Yazar Adı Bulunmuyordu

Genellikle kendinize okumak için kitap seçerken kriterleriniz olmalıdır. Ya adını çok fazla duymuşsunuzdur, ya da birisi önermiştir. Fakat şu bir gerçektir ki bir kitabı tercih etmenizdeki en büyük etmen genellikle yazar olmaktadır.

Bu nedenle bir kitap seçerken de ilk olarak kapağında yazan, yazarın adına bakarız. Ama ilk basılan kitaplarda bu durum biraz daha farklıymış. En eski kitapların kapaklarında yazarların adına kesinlikle yer verilmiyormuş.

19-Çalınmasın Diye Zincirlenen İlk Kitaplar

Çalınmasın Diye Zincirlenen İlk Kitaplar

İlk kitaplar kütüphanede çalınmasın diye kilitlenerek zincirleniyormuş. Bunun nedeni ise kitapların çalınma korkusuymuş. Yani o dönemin zor şartları düşünüldüğü zaman kitap basmak ya da yazmak kim bilir ne kadar emek ve masraf isteyen bir işti. Bundan dolayı kütüphanelerde bekleyen kitaplar çalınma riskine karşı zincirlenmekteydi.

20-Kitapların Sadece %2’si 500.000’den Fazla Basılmaktadır

Kitapların Sadece %2'si 500.000'den Fazla Basılmaktadır

Her geçen gün yeni yazarlar isimleri ile karşılaşırız. Öyle ki yeni çıkan kitapları zaman zaman takip etmekte dahi zorlanırız. Marketlerin kitap stantlarında ya da kitapçılarda, adını dahi ilk defa duyduğumuz yazarları gördüğümüzde çoğunlukla aklımıza acaba bunların hepsi okunuyor mu sorusu gelmektedir.

Tabi ki hepsi okunuyor, fakat bir yazarın ya da kitabının edebi çevrede tutunması için kitap satışının baya büyük bir rakama ulaşması gerekir. Böylelikle piyasa da biten kitaplar art arda yeniden basılarak okuyuculara sunulmaktadır.

Fakat, istatistiklere baktığımız zaman dünya üzerinde her yıl basılan 1.2 milyon kitabın, sadece %2’lik kısmı 500.00’den fazla basılmaktadır. Geriye kalan kısım da ya bu sayıya çok yakındır ya da çok altında.

21-En Uzun Sürede Yazılan Kitap

En Uzun Sürede Yazılan Kitap

Genellikle bir solukta okuduğumuz, hatta daha uzun olsaydı dediğimiz kitapların bazıları birkaç günlük iken bazıları ise yıllar süren bir yazım serüvenine sahiptir.

J. R. R. Tolkien tarafından tam 16 yılda yazılan Yüzüklerin Efendisi dünyanın en uzun sürede yazılan kitaplarında yer almaktadır.

22-Dünyada En Kısa Sürede Yazılan Kitap

Dünyada En Kısa Sürede Yazılan Kitap

İlk olarak yazma aşaması en uzun olan kitabı söyledik ve şimdi de ardından en kısa sürede yazılan kitaba da yer vermek istedik. Çocuk kitapları arasında yer alan ve en çok sevilen Çizgili Pijamalı Çocuk, sadece iki buçuk günde yazılmıştır.

Dünyanın en kısa sürede yazılan romanı sıralamasında başta gelen kitap John Boyne tarafından kaleme alınmıştır.

23-Güzel Roman Yazmak İçin 475 Saat Yeterli

Güzel Roman Yazmak İçin 475 Saat Yeterli

Daha önce verdiğimiz iki bilgi, bir romanın yazımının yıllar ya da birkaç gün süreceğini göstermiş oldu. Fakat yapılan araştırmalara göre, ortalama bir romanı yazmanın 475 saat civarında sürdüğü söylenmektedir. Yani bu demek oluyor ki az uyku ve zaruri ihtiyaçları da sayarsak, bir romanı tamamlamak için bir aylık bir süre yeterli olacaktır.

24-Okuduğunuz Kitaplarında Raf Ömrü Vardır

Okuduğunuz Kitaplarında Raf Ömrü Vardır

Kitaplarında mı raf ömrü olurmuş dediğinizi duyar gibiyim. Ne yazık ki kitapların da raf ömrü bulunmaktadır. Şayet bir kitap kitapçıda durduğu süre içerisinde satılmamış ise, kolinerek yayın evlerine tekrar gönderiliyor.

Raftan düşmüş olarak adlandırılan bu kitapların ne yazık ki bir kısmı geri dönüşüme gönderiliyor. Her ne kadar geri dönüşümü onaylıyor da olsak, bin bir emek ile yazılan bir kitabın, geri dönüşüme gitmesi gerçekten üzücü bir durum.

Özellikle de yazar bu durumdan nasıl etkilenir tahmin bile edemezsiniz. Bu tarihten sonra da, raftan düşmüş kitaplara ulaşmak neredeyse imkansız hale gelmektedir. Kitapçılarda bulamadığınız kitapları bulmak için ya sahaflara gitmeli ya da çok iyi bir araştırma yapmanız gerekir.

25-Dünyadaki İlk Kütüphane

Dünyadaki İlk Kütüphane

Dünya tarihinde bilinen ilk kütüphane Sümerlere aittir. 2600 yıllarında, Sümerlere ait tapınaklarda çivi yazısı kullanılarak yazılmış tabletler bulunmakta idi.

Dönemin ticari faaliyetlerinin, Hükümet belgelerinin yazıldığı bu tabletler arşivlenerek saklanmakta idi. Ve bu arşivler ise kütüphanenin temelleri olarak kabul görmüştür.

26-Sherlock Holmes’in Yazarı Bir Doktor

Sherlock Holmes'in Yazarı Bir Doktor

Dedektif romanları denince akla ilk olarak Sherlock Holmes serisi bir de Agatha Christie kitapları gelmektedir. Bu yazımızda sizlere severek okuduğunuz Sherlock Holmes’in yazarı ve yaratıcısı hakkında ilginç bir bilgi vermek istiyoruz.

Sherlock Holmes yani Sir Arthur Conan Doyle‘nin yazarı salına bakarsanız bir göz doktoruydu. Edinburgh Üniversitesi Tıp Fakültesinden mezun olan Doyle, kısa bir süre hekimlik yapmış ve bu alanda tutunamayıp bırakmıştır.

Açmış olduğu muayenehaneye kimseler gelmeyince geçim sıkıntısı çekmiş ve bunun ardından küçük hikayelerle yazarlığa soyunmuştur.

Sonrasında da dünyanın en çok okunan dedektif romanı serisi olan Sherlock Holmes’i kitap sever okuyuculara armağan etmiştir. Ne yalan söyleyeyim bence de Doyle hayatının geri kalanını yazarlığa çevirmek ile harika bir tercih yapmış.

27-Gulliver’in Gezileri Kitabındaki Sır Nedir?

Gulliver'in Gezileri Kitabındaki Sır Nedir?

1726 yılında Jonathan Swift’in yayınlanan kitabı Gulliver’in Gezileri çocuk romanına giren güzel bir macera kitabıdır. Orijinal ismi ise, “Travels into Several Remote Nations of the World by Lemuel Gulliver” olan bu eser aynı zamanda çok okunan dünya klasikleri arasında da yer almaktadır.

Kitapta Gemi kaptanı olan Lemuel Gulliver’in maceralarına tanık olduğumuz Mars gezegeninin iki uydusundan bahsedilmektedir. Phobos ve Denios isimli uyduların dönüş hızlarını ve boyutlarını Jonathan Swift net bir şekilde anlatmaktadır.

Asıl ilginç olan şey ise, gök bilimciler ismi geçen bu Mars’ın uydularını, kitaptan tam olarak 100 yıl sonra keşfediyorlar. Fakat kitabın yazarının bu bilgiyi nasıl ve nereden öğrendiği halen bir sır olarak akılları kurcalamaktadır.

 28-Tolstoy’un Savaş ve Barış’ı 7 Defa Elle Yazılarak Çoğaltılmış

 Tolstoy'un Savaş ve Barış'ı 7 Defa Elle Yazılarak Çoğaltılmış

En çok okunan dünya klasikleri arasında yer alan Savaş ve Barış ve Rus Edebiyatının en başarılı isimlerinden olan Lev Tolstoy‘un kaleminden ele alınmıştır. 1225 sayfadan oluşan kitap 1869 yılında yazılmıştır.

Savaş ve Barış kitabını konumuzda geçirmemizin nedeni ise Tolstoy’un eşi tarafından tam olarak 7 defa elle yazılması, Evet yanlış okumadınız Tolstoy’un el yazması kitabı olan 1225 sayfalık Savaş ve Barış, kitabı eşi tarafından 7 defa elle yazılarak çoğalmıştır.

29-Dünyanın En Büyük Atlası

Dünyanın En Büyük Atlası

Blaeu’nun Büyük Atlası (Atlas Major) dünyanın en büyük atlası olarak bilinmektedir. Blaeu ailesi 17. yüzyılda yaptıkları harita ve atlaslarla ünlüdür. 37 sayfadan oluşan ve 1660 yılında yapılan atlaslardan biri ise dünyanın en büyük atlası unvanına sahip olmuştur.

1.75 metre yüksekliğe, 1.95 metre genişliğe sahip bu atlas İngiltere Kralı 2. Charles’e hediye olarak gönderilmiştir. Muhteşem bir çizim ve el yazması bilgilerden oluşan bu atlas tam olarak 6 kişinin taşıyabileceği ağırlıktadır.

30-Dünyadaki En Uzun Kitap Dominosu

Dünyadaki En Uzun Kitap Dominosu

Çoğunlukla hepimizin hayranlıkla izlediği domino taşları şimdiye kadar çok farklı materyallerden de denenmiştir. Bunlardan biri de 27 gönüllünün katılmış olduğu, 2131 kitaptan oluşan ve Seattle Halk Kütüphanesinde yapılan domino denemesi olmuştur. Kütüphane içerisinde bulunan kitaplar kullanılarak hazırlana domino gösterisi dünyanın en uzun kitap dominosu olma özelliğine sahip olmuştur.

31-Kumarbaz, Fyodor Dostyevski

Kumarbaz, Fyodor Dostyevski

Adının hakkını verdiği Dostoyevski Kumarbaz kitabını tam 25 günde yazmıştır. Bunun nedeni ise kumar borcunu ödemesi gerektiği içindir.

Dahası da var acelesi olan Dostoyevski, bir stenograf tutmuştur. Ve romanını yazdırdığı stenograf ise Anna Grigoryevna ile daha sonra evlenmiştir.

32-Vladimir Nabokov Lolita

Vladimir Nabokov Lolita

Yazar eserini Paris’te İngilizce olarak yazmıştır. Fakat kitap, müstehcen bulunduğundan Güney Amerika, Fransa, Yeni Zelanda, Arjantin, İngiltere ve Kanada’da müstehcen bulunduğundan yasaklandı. Bir yandan da Amerika’da ilk üç haftada kitabın satışı 100.000 milyon oldu.

33-Mısır’ın Ölüler Kitabı

Mısır'ın Ölüler Kitabı

Beni fazlası ile şaşırtan ve farklı bir bakış açısı kazandıran bir eserdir. Sırlarla dolu olan bu kitapları, çoğunlukla gizli oldukları ya da ulaşılamadıkları için esrarengiz hissederiz. Sanki elimizde olsa tüm sırları çözülecek…

Çok büyük ve çok derin bir sır olan Ölüler Kitabı 1758’de Cyprianus, “derinliğine ulaşılamayan gerçek kutsallığı bu kitapta tanıdım” derken, diğer bir uzman olan Lucien ise ” Mısır dini, bilmecelerle doludur. Konuyu iyice bilmeden ve hatta mistik deneylerden geçmeden asla küçük görmemeliyiz, ne olduğunu bilmek için bu sırları tanımak gerekiyor.” demiştir.

34-Beğenilmek İsteyen Yazar Cahit Sıtkı Tarancı

Beğenilmek İsteyen Yazar Cahit Sıtkı Tarancı

Herkesin de bildiği gibi bazı insanlar sürekli bir beğenilme ve onaylanma telaşı içerisindedir. Üstelik beğenilmediğini düşündüğünden hep eksiklik duygusu ile yaşayanlar da var. İşte Cahit Sıtkı Tarancı da aynı Ahmet Haşim ve Reşat Nuri gibi çirkin olduğunu düşündüğünden içine kapanmış bir yazardır.

35-Zevki Sefanın Dibine Vurmuş Yazar

Zevki Sefanın Dibine Vurmuş Yazar

Muhteşem Gatsby’ın yazarı olan Francis Scott Key Fştzgerald kahramanı Gastby gibi hayatını sürdürüyordu. 1920 yılında yayınladığı Cennetin Bu Yanı kitabı ona hem para hem de şöhret getirmiştir. Bu sayede Hollywood’un seçkin davetlerinin aranan ismi olmuştur.

36-Gecelerin Adamı Mark Twain

Gecelerin Adamı Mark Twain

Mark Twain ilk gerçek Amerikan yazarı olarak kabul edilmiştir. Fakat bir yazar için bize göre iyi denecek bir hastalı vardı. insomnia, yani uykusuzluk hastalığından dolayı yazar hiç bir zaman uykusunu alamamıştır.

37-Yazarların Don Juan’ı Alexandre Dumas

Yazarların Don Juan'ı Alexandre Dumas

Çalışkan ve üretken bir yazar olan Alexandre Dumas’ın en bilinen iç romanı, Monte Kristo Kontu, Üç Silahşörler, Demir Maskeli Adam. Yazarın aşırı çapkınlık gibi bir huyu olduğundan evli olmasına rağmen aynı dönem içinde 40 sevgilisinin olduğu söylenmektedir.

38-Okuyucunun Devrelerini Yakan Adam, James Joyce

Okuyucunun Devrelerini Yakan Adam, James Joyce

Takıntılı bir adam olan James Joyce 800 küsür sayfa boyunca sadece tek bir günü anlatmıştır. Onun için yazmak bir ritüel gibiydi. bunlardan biri eksik olsa olmazdı. İçinde hiç kelime tekrarı ve isim tamlaması olmayan 500 kelimelik tek bir cümle yazmayı başarabilmiştir.

39-Hayvan Sevenleri Kızdıracak Yazar, Anton Çehov

Hayvan Sevenleri Kızdıracak Yazar, Anton Çehov

Dickens hayvanlara düşkün olasa da aynı şeyi Anton Çehov için söylememiz biraz imkansız gibi bir şey olacaktır. ünlü yazar Slovoç adını verdiği kuyruksüreni seyahate çıkacağı gerekçesi ile Moskova Hayvan Bahçesine bağışlamıştı. Normal ömrü 20 yıl olan kuyruksüren burada sadece iki yıl yaşamıştır.

40-İşte Buna İnanamayacaksınız

İşte Buna İnanamayacaksınız

William Shakespeare, dönemin en zengin tüccarının oğlu olmasından dolayı ticarete, zenginliğe ve soyluluğa aşinaydı. Geçim sıkıntısı olmadığından yazmaya fazlası ile zaman ayıran yazar.Yazdıklarından daha fazlasını ticaretten hatta “Büyük Yazarların Gizli Hayatları” kitabının yazarı Robert Schnakenberg’e göre tefecilikten kazanıyordu.

Bu şekilde sürekli kullandığımız hatta elimizden dahi düşürmediğimiz kitaplar ve gazeteler hakkında ne kadar ilginç bilgiler olduğunu öğrenmiş olduk. Vermiş olduğumuz bu bilgilerin bir çoğu kanıtlanmış dahi olsa birçoğunun ise efsanevi gerçekler olduğunu düşünenler de vardır.

Kitaplar hakkında vermiş olduğumuz 40 ilginç bilgiye, daha yenilerini eklemek istiyor iseniz, sizlerden gelen bilgileri de listemize zevkle ekleyebiliriz.

Son Yazılar
Bir cevap bırakın