Körlük ve Görmek Metaforunun Yazarı: Jose Saramago

Körlük ve Görmek Metaforunun Yazarı: Jose Saramago

Lizbon’un küçük bir köyünde dünyaya gelen yazara ismini sarhoş bir nüfus memuru hediye etti. Ailesinin soy ismi yerine babasının lakabı olan Saramago yani yabani Turp lakabı ona soy ismi olarak hediye edildi.

Çocukluk ve gençlik yılları o kadar yoksulluk içinde geçti ki bazen bahar mevsiminde annesinin yorganlarını rehin bırakması ve geri alamamasından dolayı kış aylarını yorgansız geçirmek zorunda kalan bir çocukluğu oldu. Yoksulları o kadar ileriydi ki küçük kardeşi bakımsız ve yetersiz beslenmeden dolayı öldü.

Annesi ve babası şehre çalışmaya gidince dedesi tarafından büyütüldü. Kış mevsiminde küçük domuz yavruları üşümesin diye yatağına alan merhametli bir dedenin torunuydu. Soğuk kış gecelerini unutması için ona hikayeler anlatan bir dedesi vardı. Ninesinin söylediği bir söz yaşamını tümüyle etkiyecekti ‘Dünya O kadar Güzel ki Öleceğime Yanıyorum’.

Yoksulluk Eğitim Almasını Engelledi!

ose Saramago-cocukluk-yillari

Jose Saramago’nun yoksul yaşantısı onu küçük yaşlardan itibaren çalışmaya zorladı. Bu nedenden dolayı eğitimini yarıda bıraktı. Makinistlik üzerine eğitim aldı. Editör, çevirmen ve teknik ressamlık yaparak yaşamını devam ettirdi.

Saramago 24 yaşındayken ilk romanı olan Günah Ülkesi’ni yayınladı. Bundan sonraki süreçte tam 19 yıl hiç bir şey yazmadı.

Nokta ve virgül dışında hiçbir şey kullanmadı. Belki de onu bu kadar farklı kılan bu kabul edilemez özelliğiydi.

Portekiz’in Dahi Çocuğu

Portekiz’in dahi çocuğu Jose Saramogo ara verdiği 19 yıl içinde kendini geliştirme fırsatı buldu. Editörlük ve çevirmenlik yaptı.

Uzun yıllar gönülden bağlı olduğu Portekiz Komünist Partisi’ne katıldı. Kendi için şunu söylemişti; eski zamanlarda hakkımızda ‘iyi adam, ama komünist derlerdi şimdi ise komünist ama iyi adam diyorlar’ sözü uzun yıllar konuşuldu.

Politik görüşleri edebi hayatı kadar konuşuluyordu. Muhtemel şiirler kitabı ile edebiyata geri döndü ve durdurulamaz şekilde yazan bir yazar olacaktı.

Saramago İsa’ya Göre İncil kitabını 1991 yılında yayınladı. Bu kitabı ile büyük sansasyona neden oldu ve Katolik Kilisesi tarafından aforoz edildi. Hükümet tarafından kitabı yasaklandı ikinci eşi Pilar Del Rio ile Kanarya Adaları’na yerleşti.

Eşini Nobel’e Tercih Eden Saramago

jose-saramago-esi

Jose Saramago edebiyat dünyasının en prestijli ödülü olan Nobel Edebiyat ödülünü almayı hak kazanmış bir yazar olarak ödüle verdiği tepki ile dikkatleri üzerine çekmişti.

Takvimler 1998 yılını gösterirken Nobel ödülünü aldığını Frankurt Kitap Fuarında öğrenmiş ve havaalanına doğru gitmekteydi.

Ödülü aldığını öğrendiğinde yetkililere verdiği cevapla çok konuşulmuştu ‘ Bırakın Karıma Gideyim’. Özellikle Türkiye’de Körlük ve Görmek kitabı ile yeni bir metafor yaratmış yazarın kitapları hala çok satanlar listesinde yer almaktadır.

Yazar gücünü her zaman öykülerinden almıştır. Körlük kitabı en sevilen eseridir ve bu kitabında nokta, virgül dışında başka bir noktalama kullanmamış; mekân, kişi ve yer adlarına asla yer vermemiştir.

Büyük yazarın vefat haberi Yayıncısı Zeferino Coelho tarafında  internet sayfasından duyurulmuştur.

Son Yazılar
Bir cevap bırakın