Louis Ferdinand Celine’den İnsan Sefaletinin Öyküsü

Louis Ferdinand Celine’den İnsan Sefaletinin Öyküsü

Umut ve aşk dışında, insana dair her şeyi okumak isteyenlerin kitabı Gecenin Sonuna Yolculuk, kitabıdır. Kitap yazılmış olalı yaklaşık 85 yıl olmuş, ancak bilmenizi isterim ki kesinlikle değerinden hiç bir şey kaybetmemiştir.

Kitabın yazarı Louis Ferdinand Celine, kitabında yer vermiş olduğu şu sözler halen gerçekliğini korumaktadır.

“Asıl korkulması gereken insanlardır, sadece onlar, daima”

Fransa’nın en çok tartışılan yazarlarından biri olan Louis Ferdinand Celine, kitabını derinliği ve dönem edebiyatına getirdiği farklılıkla oldukça çarpıcı bir hale getirmiştir.

Belki biraz uzun zaman alacak ve yer yer kitabın içinde kaybolacağınız bir okuma olabilir ama her ömrün bir döneminin bu okumaya ayrılması gerektiğini düşünenlerdenim.

Gecenin Sonuna Yolculuk Kitap Analizi

Gecenin Sonuna Yolculuk, bir insanın tüm itibarını kaybetmiş bir yazarın kaleminden çıkmış bir eserdir. Her insan yanlış yola ve düşüncelere sapabilir. Fakat biz bu muhteşem eserin üstüne düşmeliyiz.

Her ne kadar kurgu bir roman olsada kitapta yazarın kendi hayatından bazı anıları da yer almaktadır. Birinci dünya savaşına katılması, Afrika’da sömürge şirketinde çalışması ayrıca kitabın ana karakterinin Ferdinand olması da fazlası ile ilginç bir tesadüf.

Kitabı anlatmaya doğru kelimeyi bulmak gerçekten çok zor, çünkü baştan sona bir kelime oyunu diyebilirim. Louis Ferdinand Celine, sözcüklerle hiç çekinmeden oynamış, kelimeler birbirleri ile dans ediyor adeta

Hikaye bakımından inanılmaz detay barındıran kitap, aklınıza gelebilecek her konudan bahsetmektedir. Savaş, hastalık, cinsellik, aşk, kapitalizm, cinayet, ırkçılık, açlık ve sömürgecilik.

Fransa’da baş karakterimiz anarşist Ferdinand Bardamu’nun orduya yazılması ile başlayıp, Afrika’da sömürge şirketinde çalışması, Amerika’da Ford fabrikasından gene her şeyin başladığı Fransa’da bir tımarhane müdürü olmasına kadar anlatılan dolu dolu bir eser.

Son Yazılar
Bir cevap bırakın