Mikrobiyota- Ed Yong

Mikrobiyota- Ed Yong

Mikrobiyota modern tıbbın babası olan Hipokratın tüm hastalıklar bağırsaklarda başlar sözünün günümüzde yapılan araştırmalar sonucunda ne kadar haklı olduğu ortaya çıkmıştır.

İçimizde yaşayan bu mikropların asli görevlerinin vücudumuzda birer koruyucu bekçi olduğunu asla unutmamak gerekiyor. Bizim içimizde bizden bağımsız yaşayan mikron bir ülkesi gibiler.

Mikrobiyota kitabının yazarı Ed Yong dünyanın en başarılı bilim gazeteciler indendir. Mikrobiyotik bir evreni konu alan kitabında çarpıcı bilgiler vermesinin yanı sıra biyolojinin bu denli akıcı ve mizah dolu anlatılması da kitabın kısa sürede çoksatanlar içerisine girmesine neden oluyor.

Kitabı okuduktan sonra tek başıma olmadığımı içimde milyonlarca canlı ile yaşadığımı anlayınca sevindim ve benim mikrop diye bildiğim bu kolonilerin dost olduğunu öğrendiğim de ise mikrobiyota kitabını iyi ki almışım demekten de kendimi alamadım.

Mikrobiyota Ed Yong tarafından kaleme alınmış biyolojiyi matrak bir dille bizlere sunan eşsiz bir çalışma örneğidir. Bir çok kitap sitesinde muhteşem indirimler ile satışa sunulmuştur.

Mikrobiyota- Ed Yong Kitap Tanıtım Metni

ed-yong

“Bilim yazarlığının zirvesi.”

-Bill Gates

“Etkisi bulaşıcı.”

-New York Times

2017 Wellcome Kitap Ödülü Finalisti

“Yılın En İyi Kitabı” Seçkilerinde New York Times, Guardian, Popular Science, Times, Economist, Buzzfeed, Kirkus

“Hayvanlar evrimin kreması olabilir ama asıl pasta bakterilerdir.”

-Andrew Knoll

İçinizde trilyonlar yaşıyor. Koskoca bir dünya, capcanlı bir kolonisiniz aslında. Sadece bağırsağınızdaki bakterilerin sayısı, galaksimizdeki yıldızların sayısından fazla.

Yüzlerce yıl adlarını hastalıkla anmış olsak da artık biliyoruz: Mikroplar yaşamın Azrail’i değil, bekçisi. Trilyonlarca mikrop organlarımızı şekillendiriyor, bizi hastalıklardan koruyor, davranışlarımıza yön veriyor.

Aşılara nasıl tepki verdiğimizden, çocukların aldıkları gıdalardan ne kadar beslenebildiklerine kadar, yaşamımıza çok derin ve geniş kapsamlı katkıları var. Artık kesin olarak biliyoruz ki mikropları göz ardı etmek, hayata anahtar deliğinden bakmak demek.

Bu kitap kapıyı ardına kadar açıyor ve bizi vücudumuzdaki akılalmaz evrenle tanıştırıyor. Ed Yong, bizleri kendimize yepyeni bir açıdan, nehirlere, ormanlara, mercan resiflerine baktığımız gibi bakmaya çağırıyor: bireylerden çok, gelişen ekosistemler olarak.

Mikrobiyota, dünyaya ve kendinize bakışınızı milyon minik yoldan değiştirecek. Bu kitabı okuduktan sonra muhtemelen bir “favori mikrop”unuz olacak.

Kitap Yorum Kaynak: https://kidega.com/kitap/mikrobiyota-259380/detay

Mikrobiyota- Ed Yong Kitap Detayları

Kitap Sayfa: 408

Kitap Türü: Bilim

Kitap Baskı Yılı:Nisan  2018

Kitap Çeviri: Şiirsel Taş

Kitap Kağıt: 2. Hamur

Kitap Basım Dili:Türkçe

Kitap Basım Yeri: Türkiye

Cilt: Ciltsiz

Kitap Boyut: 14*21 cm

Editör: Algan SezginTüredi

Kitap Kapak tasarımı: Betül Güzhan

İçeriğe Katkı Sağlayan: Bahadır Erşık

ISBN: 9786051980386

Aslında herkesin favori bir mikrobu var ve bunu Miktobiyota kitabı ile öğreniyor.

Son Yazılar
Bir cevap bırakın