Murat Menteş Ruhi Mücerret

Murat Menteş Ruhi Mücerret

Ruhi Mücerret bolca reklam içerir. Dizi aralarındaki reklamlara tahammül edemeyenler kitabı okurken ne düşünürler bilemem, bildiğim ise Murat Menteş kitabında komplo teorilerine maruz kaldığımızın işaretini, üzerini reklamlarla örterek altında ciddi uyarılarda bulunarak vermiş. Kitabı okuduktan sonra bir süre bir şeyler yapmak isteyebilir ya da hiç bir şey yapmaya da bilirsiniz.

Ruhi Mücerret, 100 yaşında ve Türkiye’nin son savaş gazisidir. Mizah içine hayatın gerçeklerinin gizlendiği, altını sürekli çizdiren cümlelere sahip, güldürürken düşündüren, diğer taraftan da “ben olsam ne yapardım?” diye okuyana soru sorduran bir kitaptır.

Kitapta yer alan olaylara bakıldığı zaman günümüzde insanlar üzerine yapılan psikolojik ve sosyolojik baskıyı, farkında olmadan alet olduğumuz ve içinde yaşadığımız mason yönetimin etkilerini hafifleterek okuyucuya aktarmayı başarmıştır. İlk olarak eğlenceli bir kitap gibi görünse de ağlanacak halimize güldüğümüzün resmidir.

Beyin Fırtınası Yaşatan Bir Kitap

Kitapta yer alan iki ana karakter Ruhi Mücerret ve Civan Kazanova, içsel sesleri ile olayı okuyucuya aktarmaktadır. Anlatımda okuyucu ile doğrudan konuşarak bunları gerçekleştiriyorlar.

Her iki kahramanın konuşmaları ayrı iki bölüm ile ele alınmaktadır. Olayları iki kişi gözü ile okuyarak farklı iki yorum çıkarabiliyorsunuz.

“Yılda bir kere, kurtuluş günlerinde düzenli olarak buluştuğum kimseler, her defasında onlara müthiş bir sürpriz yapmışım gibi tuhaf tuhaf gülüyorlar. Ayrılırken de, son kez görüştüğümüzden emin bir şekilde helalleşerek bana veda ediyorlar.”

“Kör kuyuya düşerken insanın düşünecek çok vakti oluyor sevgili okur. Mezarlığın altını üstüne getirmiştir. Ruh ikizimin iskeletini uyandırıp kafatasını yolun kenarında attım. 100 yaşında bir gazinin beynini kumar masasına sürdüğüm yetmiyormuş gibi kendi ruhumu da şeytana satmıştım.”

Ruhi Mücerret, Murat Menteş’in 2013 yılında yayınlanan romanıdır. Yazar 2009 yılında yayınladığı Korkma Ben Varım romanı ile de Türkiye Yazarlar Birliği roman ödülünü almıştır. Bu kitabını ise mutlaka okumanızı tavsiye ederim.

Son Yazılar
Bir cevap bırakın