Orhan Pamuk Kara Kitap

Orhan Pamuk Kara Kitap

Orhan Pamuk, kitaplarından birini daha bitirmenin sevinci ile söylemek isterim ki kitap akıcılığı ve yazarın üslubu ile bütünleşince bambaşka bir hal almış.

Kara Kitap ilk başlarda biraz düşündüren bir eser gibi geldi bana ama okumaya başladıkça sayfalar ilerledikçe kendimi kitabın içindeki karakterlerle birlikte gibi hissetmem gerçek anlamda muhteşemdi.

Kısacası, Orhan Pamuk seven herkesin özellikle bu kitabı okumalarını tavsiye ederim. Kitap Tanıtım Metnini okuyarak fikirlerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.

Kara Kitap Kitap Tanıtım Metni

“Zengin, yaratıcı, modern bir ulusal destan.”

– The Sunday Times

Galip, çocukluk aşkı, arkadaşı, amcasının kızı, sevgilisi ve kayıp karısı Rüyayı karlı bir kış günü İstanbul’da aramaya başlar. Çocukluğundan beri yazılarını hayranlıkla okuduğu yakın akrabası gazeteci Celâl’in köşe yazıları, bu arayışta ona eşlik edecektir.

Okuyucu, bir yandan her bacası, her sokağı, her insanı başka bir esrarlı alemin işaretine dönüşen İstanbul’da Galip’in araştırmalarını ve karşılaştığı kişileri izlerken, bir yandan da bu araştırmaları tuhaf hikayelerle tamamlayan Celâl’in köşe yazılarıyla karşılaşır.

Eski cellatların hikayelerinden Boğaz’ın sularının çekileceği felaket günlerine, kılık değiştiren paşalardan yüzlerimizin üzerindeki anlamın sırlarına, İstanbul’un ücra ve karanlık köşelerinden gülünç ve tuhaf kişilerine, yakın tarihimizden günlük hayatımızın unutulmuş ve şaşırtıcı ayrıntılarına kadar uzanan bu araştırma, Galip’i hem kayıp karısına hem de hayatımızın içine gömüldüğü kayıp esrara doğru çekecektir.

Son Yazılar
Bir cevap bırakın