Osmanlı Tarihinde Efsaneler ve Gerçekler Halil İnalcık

Osmanlı Tarihinde Efsaneler ve Gerçekler Halil İnalcık

Osmanlı Tarihinde Efsaneler ve Gerçekler isimli kitap Halil İnalcık tarafından farklı konularda özel olarak hazırlanan araştırma yazılarının bir araya getirilmesi ile oluşturulmuştur.

Kitap başlığı bizzat Halil İnalcık tarafından seçilmiştir. Kitapta Osmanlı tarihindeki bazı olaylar ve kişiler farklı boyutlar ile ele alınmış ve rivayetlerinin efsane mi yoksa gerçek mi olduğu kaynakları ile birlikte irdelenmiştir.

Osmanlı Tarihinde Efsaneler ve Gerçekler isimli kitapta toplam on sekiz araştırma konusu olmakla birlikte, bu yazımızda denizcilikle yakından ilgili olduğu değerlendirilen iki konuyu incelemek için yazımızı okumaya devam edelim.

İstanbul’un Fethi ve Denizde Mücadele

Kitapta, Fatih’in deniz stratejisi ve bunu pratikte nasıl uyguladığı ortaya konmuştur. Ege ve Karadeniz üzerindeki egemenlik mücadelesi, Venedik ile ilişkiler, Midilli’nin Fethi, boğazların tahkimatı gibi konulardaki detaylı bilgiler, Fatih’in neden hakanü’l-bahreyn unvanını aldığını ortaya koymaktadır.

Makalede yer alan çarpıcı noktalar ise aşağıda siz değerli okuyucularıma sunulmuştur.

  • İstanbul Boğazında Türk egemenliğini ilk kez Fatih garanti etmiştir.
  • Fatih Çanakkale Boğazı ve İstanbul’un savunması için Kuzey Ege adalarının stratejik önemde olduğunu anlamış ve bu adaları kontrolü altına almıştır.

Boğazların 800 Yıllık Tarihi ve İstanbul

Boğazların Osmanlı, Bizans, Venedik, Ceneviz ve Ruslar açısından önemi ile Osmanlı’nın boğazlarda hakimiyet için verdikleri mücadele bu yazıda ele alınmıştır.

Boğazlardaki kale ve hisarların neden yapıldığı, boğazlardan serbest geçiş için Venediklilerin çabaları da bu yazının konularındandır. Çarpıcı noktalara ise yazımızın devamında değineceğiz.

  • İstanbul’un fethine kadar Osmanlı kuvvetlerinin Anadolu-Rumeli ana geçiş güzergahı Çanakkale Boğazındaki Gelibolu-Lapseki yoludur. İstanbul boğazı ikincil güzergah olmuştur. Fakat bu yollar fethe kadar Venedik ve Bizans’ın tehdidi altında kalmıştır.
  • İstanbul’un fethi ve Fatih’in Boğazları kalelerde donatması sonucu Osmanlı 500 yıl kadar ayakta kalabilmiştir. Ayrıca Boğazlara hakimiyetin sonucunda uzun bir süre Karadeniz bir Türk gölü haline gelmiştir.
  • Rusya’nın güçlenip 17. ve 18. yüzyıllarda Karadeniz’e inmesi, tarihteki önemli dönüm noktalarından birini oluşturmaktadır.

Kitap hakkında daha fazla bilgi için sitemizi takip edebilir, fikirlerinizi ve yorumlarınızı bizlerle paylaşa bilirsiniz. Keyifli okumalar dilerim.

Son Yazılar
Bir cevap bırakın