Payitahtın Son Sahibi Abdülhamid Han- Talha Uğurluel

Payitahtın Son Sahibi Abdülhamid Han- Talha Uğurluel

Kimilerinin ‘Kızıl Sultan’ olarak tanıdığı kimilerinin ise ‘Ulu Hakan’ olarak sevdiği Osmanlı İmparatorluğu’nun en çok tartışılan padişahlarından biri olan 2. Abdülhamid Han tarihin en buhranlı dönemlerinden birinde tahta geçmiş bir liderdi.

Son zamanlarda hayatının anlatıldığı tv dizisinin de etkisiyle birlikte tartışma programlarında daha sık adı anılmaya başlayan Yalnız Sultan’ı araştırmacı-yazar Talha Uğurluer Payitahtın Son Sahibi Abdülhamid Han kitabında farklı bir akış açısıyla anlatmıştır.

Siyasi yönünden çok sosyal yönünün anlatıldığı bu eser sayesinde Abdülhamid Han’ın öteki yüzünü görünce oldukça şaşıracaksınız. Geçmişten ders çıkarıp geleceği şekillendirebilmek adına okuyacağınız bu eserin tanıtımına geçelim.

Payitahtın Son Sahibi Abdülhamid Han Kitap Tanıtım Metni

payitahtin-son-sahibi-1

Yaptığı geziler, televizyon programları ve yazdığı kitaplarla birçok insana tarihi sevdiren Talha Uğurluel, Sultan 2. Abdülhamid’in kişisel tarihindeki detaylar üzerinden İmparatorluğun son günlerini anlatmaya devam ediyor. Uğurluel, siyasi tartışmaların ve politik heveslerin dışına çıkarak 2. Abdülhamid Han’ın gayriresmî tarihine ve İmparatorluğun son günlerine bir başka pencereden bakıyor. Zat-ı Şahane’nin kendi hikâyesine kulak kabartıyor ve karşımıza sesleri bugüne uzanan birçok hatıra çıkarıyor.

Sultan II. Abdülhamid, amcası Abdülaziz döneminden nasıl dersler çıkarmıştı?

Yönetim merkezini neden Yıldız Sarayı’na taşıdı?

Otuz üç yıl boyunca Cuma Selamlığı’nı neden hiç aksatmadı?

Osmanlı coğrafyasının dört bir yanına yaptırdığı okullar imparatorluğun geleceğini nasıl şekillendirdi?

Hamidiye Hicaz Demiryolu projesiyle neyi amaçladı?* Dünyayı ayağına getiren fotoğraf merakının altında yatan sebepler nelerdi?

Türk Müzeciliğinin kurulmasına nasıl katkı sağladı?

Tarihi tablolaştıran Sultan Hamid’in sanata ve sanatçıya verdiği önem…
Abdülhamid Han’ın kütüphanesini hayatı bahasına koruyan Serhafızıkütüb Sabri Efendi’nin hikâyesi…

Sürgün günlerinde neler yaşadı?

Cenazesine katılan halk, arkasından nasıl seslendi?

Uğurluel bu çalışmasında, siyasi tartışmaların uzağındaki “öteki Abdülhamid’e” odaklanarak karşımıza hayatın bütün renklerini barındıran bir portre çıkarıyor.

Payitahtın Son Sahibi Abdülhamid Han Kitap Detay

Kitap Türü: Araştırma-Tarih

Kitap Sayfa: 256

Kitap Kağıt: 2. Hamur

Kitap Basım Yılı: 2018

ISBN: 9786050827279

Son Yazılar
Bir cevap bırakın