Pazartesi Cumartesiden Başlar -Arkadi Strugatski, Boris Strugatski

Pazartesi Cumartesiden Başlar -Arkadi Strugatski, Boris Strugatski

Pazartesi Cumartesinden Başlar , Arkadi ve Boris Strugatski  entelektüel bakımdan kışkırtıcı, fazlasıyla eğlenceli, cesur ve eleştirel kitaplarıyla ” Sovyetler zamanının en büyük bilim kurgu yazarı simini hak eden yegane ikili. Pazartesi Cumartesinden Başlar ise büyünün ve bilimin muazzam karışımıyla,  Strugatski Kardeşler’in külliyatı içerisinde bile eşi  bulunmayan bir eser.

Tüm olay bilgisayar mühendisi Saşa Pirivalov’ un iki otostopçuyu arabasına almasıyla başlar.  Büyü, bilim ve sosyalizimin bir araya geldiği bir dünyada kaos’un çok uzak olamayacağını düşünmüştür. Pazartesi Cumartesinden Başlar, büyünün çarpım tablosu

 

Kitabın Açıklaması 

“Strugatski Kardeşler, varsayılan önermelerden mantıklı çıkarımlar yaparak fantastik geleneğin realistleri olduklarını gösteriyorlar.”

– Stanisław Lem

“Strugatski Kardeşler beni en az Orwell, Huxley ve Dick kadar etkiledi.”

– Jonathan Lethem

“İnsan, istediğini elde edebiliyor ve elde edebildiğini istiyorsa, o zaman mutludur.”

Arkadi ve Boris Strugatski, entelektüel açıdan kışkırtıcı, inanılmaz eğlenceli, cesur ve eleştirel kitaplarıyla “Sovyetler döneminin en büyük bilimkurgu yazarları” sıfatını hak eden yegâne ikili. Pazartesi Cumartesiden Başlar ise büyünün ve bilimin muazzam karışımıyla, Strugatski Kardeşler’in külliyatı içerisinde bile benzeri bulunmayan bir eser.

Her şey bilgisayar mühendisi Saşa Privalov’un iki otostopçuyu arabasına almasıyla başlar. Bu iki otostopçu imkânsızın sıradanlaştığı, sonsuzluğun sadece bir pazartesi gününden ibaret olduğu, mitolojik karakterlerin koridorlarında cirit attığı YOKHİÇ Enstitüsü’nde çalışmaktadır. Privalov da büyü araştırmalarının ciddi bir iş olduğu bu tuhaf dünyanın ister istemez içine çekilir.

Son Yazılar
Bir cevap bırakın