Sabahattin Ali Yeni Dünya

Sabahattin Ali Yeni Dünya

Sabahattin Ali 1930’lu yıllarda öyküye taze bir soluk getirmiştir. Hikayelerinde insanların zavallılığı ve güçlerini sarsılmaz bir üslup ile masalsı ve destansı bir biçimde yansıtmıştır.

Hikaye, şiir ve roman yazan, çeviriler yapan yazar, bütün eserlerinde insan ruhuna ayna tutmayı başarmış, gerçeğe ise bu aynadan bakmıştır. Türkiye edebiyatında şairciliği, romancılığı ve hikayeciliği ile bambaşka bir yere oturan Sabahattin Ali, kısacık hayatına sayısız hikayeler sığdırmıştır.

Sabahattin Ali’nin 1936-1942 yılları arasında kaleme aldığı içinde on üç hikaye barındıran Yeni Dünya kitabının ilk yayımlanışı 1943 yılına denk gelmesi tam bir hazinedir. Fakat yazımızda sadece kitabın dördüncü bölümünden bahsedeceğiz.

Kitabın Dördüncü Konusu Ayran

Ayran, Hasan adında yoksul bir köylü çocuğun hikayesine götürecek bizleri. Annesi nahiye de hizmetçilik yapan, babası olmayan ve iki küçük kardeşine bakmak zorunda olan Hasan, her zaman olduğu gibi o günde evinden istasyona uzanan yola düşer.

Bunu yapmasındaki amacı ise güğümündeki ayranı satarak kardeşlerine kuru ekmek alıp yedirmektir. Fakat kış günü buz gibi ayran satmak pek kolay değildir. Sattığı ayranların para üstünü de veremediği için alamaz. Hasan için kader ağlarını örmüştür, yoksulluk ve yoksunluk onun için bir cezadır ve bunu acı bir biçimde ödeyecektir.

Yukarıda okuduğunuz paragrafı yazma aşamasında dahi insanlığımızdan utanmamıza vesile olan Ayran, Sabahattin Ali’nin kaleminin ne kadar güçlü olduğunu yoğun bir şekilde hissetmemizi sağlayan çok özel bir metindir.

Okur ile kesintisiz bir bağ kuran bu hikaye Hasan’ın yazgısını okurken üzerimize saçılan günah tohumları ile yer yer rahatsız edici bir halde almaktadır. Yazar yazdığı bu hikaye ile her dönem gerçekliğini koruyan bir olguya işaret etmektedir.

Bu kadar güçlü bir hikayeyi beyaz perdeye taşımak gerçekten de büyük bir sorumluluk gerektiriyor. Sekiz sayfalık kısacık bir hikaye uzun metrajlı bir filme dönüştürmek Sabahattin Ali’nin temelde söylediği şeyden kaçmamak gerçekten de zor iş.

Kısacası, kitabı özellikle edebiyattan uzak duranların mutlaka okuması gereken bir kitap. Yeni Dünya eseri ile ilk defa tanışacak olanlara tavsiye ederim.

Son Yazılar
Bir cevap bırakın