Sait Faik Abasıyanık Kimdir?

Sait Faik Abasıyanık Kimdir?

Sait Faik Abasıyanık gerçek ismi ile Mehmet Sait Türk edebiyatının en önemli yazarlarından biridir. 18 kasım 1906 yılında Adapazarı’nda dünyaya geldi. Babası bir kereste tüccarıydı. İlköğretimi Adapazarı’nda tamamladıktan sonra orta öğretimi İstanbul Erkek Lisesi ve Bursa Lisesinde devam etti. Edebiyata bu dönemlerde şiir ile giriş yaptı. İlk öyküsü olan İpek Mendili 1926 yılında kaleme aldı. Kenan Hulisi aracılığı ile Uçurtma isimli öyküsü Milliyet gazetesinde yayınlandı. İstanbul üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümü ikinci sınıfta babasının arzusu üzerine İsviçre’ye iktisat okumak için bölümü bıraktı.

belirli bir dönem Fransa’da yaşadı. Kültürel açıdan çevresini beğendiği Greboble şehrinde entelektüel bir çevre edindi.Buradaki düzensiz yaşamından dolayı babası tarafından geri çağırıldı ve öğrenimi bırakarak Türkiye’ye döndü. Döndükten sonra Halıcıoğlu Ermeni Yetim mektebinde Türkçe öğretmenliği yaptı. II. dünya savaşı sırasında Haber isimli gazetede muhabir olarak çalıştı. 1936 yılında Semaver isimli en bilinen eseri yayımlandı.

Babasının ölümü üzerine yazmayı bırakan Sait Faik Abasıyanık maddi zorluk çeken annesi ile birlikte Burgazada’daki evde yaşamaya devam etti. Şahmeran isimli kitabında yer alan bir öykü nedeni ile sıkı yönetim tarafından mahkemede yargılandı ve beraat etti. 1946 yılında kendisine Siroz teşhisi konulana kadar yazmaya devam etti. 1953 senesinde Mark Twain derneğine fahri üye olarak seçildi. 11 Mayıs 1954 yılında vefat etti. Annesinin de ölümü ile birlikte evi müze haline getirildi. Vasiyeti gereğince tüm eserleri Darüşşafaka Derneğine bırakıldı. Ölümünün ardından düzenlenen Sait Faik Abasıyanık hikaye ödülü hala devam etmektedir.

Sırası ile Eserleri
SemaverSarnıç

Şahmerdan

Lüzumsuz Adam

Mahalle Kahvesi

Havada Bulut

Kumpanya

Havuzbaşı

Son Kuşlar

Alem Dağında Var Bir Yılan

Az Şekerli

Tüneldeki Çocuk

Mahkeme Kapısı

Romanları

Medar-ı Muaşeret Motoru (Birtakım İnsanlar)

Kayıp Aranıyor

 

Son Yazılar
Bir cevap bırakın