Satranç- Stefan Zweig

Satranç- Stefan Zweig

Satranç Stefan Zweig’in psikolojiyi başarı ile kullandığı kabul edilmektedir. Satranç kitabı Türkiye’de ilk defa çevrilerek yayınlanmasının bir hikayesi var. Ankara İstanbul gibi büyük kentlerde değil ilk kez Adana’da Türksözü gazetesinde tefrika edilmiştir. Çeviriyi yapan ise gazetenin sahibi Nevzat Güven’dir.

Satranç kitabı Stefan Zweig‘in en bilinen eserlerinden biridir. Kitabın konusu ise Amerika’dan Arjantin’e yapılan gemi yolculuğunda oynana satranç’ın hikayesini konu alıyor.

Ayrıca Zweig’in ölmeden önce son yazdığı kitaptır. Bu kitabı böyle popüler yapan bu durum olabilme ihtimali ise oldukça yüksektir.

Satranç Kitap Tanıtım Metni

Stefan Zweig, çok geniş bir psikoloji birikimini eserlerinde bütünüyle kullanmış ender yazarlardandır. Onun dünya edebiyatında bir biyografi yazarı olarak kazandığı haklı ünün temelinde de bu özelliği, yani yazarlığının yanı sıra çok usta bir psikolog olması yatar. Satranç, Zweig’ın psikolojik birikimini bütünüyle devreye soktuğu bir öyküdür ve bu öykünün baş kişileri, tamamen yazarın biyografilerinde ele aldığı kişileri işleyiş biçimiyle sergilenmiştir.

Zweig ölümünden hemen önce tamamladığı birkaç düz yazı metinden biri olan Satranç’ı kaleme aldığı sırada, karısı Lotte Zweig ile birlikte göç ettiği Brezilya’da yaşamaktaydı. Satranç’ta da, olay yeri olarak New York’dan Buenos Aires’e gitmekte olan bir yolcu gemisini seçmiştir.

Bu gemide tamamen rastlantı sonucu karşılaşan üç kişi: yeni dünya satranç şampiyonu Mirko Czentovic, sıradan bir satranç oyuncusu olan anlatıcı ve bir zamanlar çok usta bir satranç oyuncusu olan, ama hayli zamandır satrançtan uzak kalmış bulunan Dr. B., öykünün aktörleridir.

Satranç Kitap Detay

Kitap Türü: Edebiyat

Kitap Sayfa: 77

Kitap Baskı Yılı: 2018

Kitap Kağıt:2 Hamur

ISBN: 9786053606116

Son Yazılar
Bir cevap bırakın