Seni Anlıyorum Çocuk Dilek Cesur

Seni Anlıyorum Çocuk Dilek Cesur

Yazar Dilek Cesur, Ege Üniversitesi Gazetecilik ve Halkla İlişkiler Bölümü mezunudur. Uzun yıllar, tekstil sektöründe çalışmasının yanı sıra sivil toplum örgütlerinde de önemli projelerde yer almaktadır.

Seni Anlıyorum Çocuk Kitabının Özet Konusu

Seni Anlıyorum Çocuk kitabında öne çıkan, çocuğa yaklaşımın detayları üzerinde durulmuştur. Yazar, kendi çocukluk döneminde normal karşılanan bazı olguların hataları üzerinde durmuştur.

Fiziksel ve ruhsal baskının normal olduğu dönemleri gözlemleme şansını yakalayan yazar, günümüz arasında köprü olmaktadır. Geçmişi düzeltme şansı olmasa bile yarının çocuklarının mutlu yetişmesi üzerine çarpıcı örnekler vermiştir.

Çocuğa Yaklaşımda Doğru Bildiklerimiz

Çocuğa yaklaşımın temel ilkesi, sevgi ve sabır üzerine kurulu olmasıdır. Empati kurmak, yaklaşımın temel hedefidir. Temaları ağırlıklı olarak yer alır.

Çocuk yetiştirirken, çoğu ebeveynin doğru zannettiği yanlışlar da bulunmaktadır. Yazar, kitabında bu unsurlara yer vermektedir.

Bazen istemeden çocuğa yapmak zorunda kalınan şeylerin, vicdan azabını yaşayan anne ve babalar için, geç kalınmadığı vurgusu da yapılmaktadır.

Sorunların sabır ve karşılıklı sevgi, anlayış çerçevesinde çözülebileceği kitapta belirtilmiştir. Çocuğun ilk dünyaya gelişinde, ebeveynlerin yaşadığı acemilik ve aynı zamanda mutlu haller belirtilerek, sonraki büyüme evrelerinde yapılan yanlışlar da anlatılmaktadır. İstemeden uygulanan baskılar, azarlamalar, bazen de fiziksel şiddet.

Yeni kuşağın yetişmesinde, eski usul yöntemlerin etkisinde kalan anne ve babaların eğitiminde etkili olacak akıcı ve sade üslupla yazılmış bir kitaptır.

Son Yazılar
Bir cevap bırakın