Sofie’nin Dünyası

Sofie’nin Dünyası

Hilde, on beş yaşına girmek üzere olan bir genç kızdır.  Babası Birleşmiş Milletlerin Lübnan temsilciliğinde binbaşı olan Hilde, doğum günü sabahı erkenden uyanır ve başucunda kendisi için yazılmış bir kitap bulur. Kitap babası tarafından kendisine yazılmış bir doğum günü hediyesidir. Hilde sabırsızlıkla hediyesini okur ve felsefe tarihindeki yolculuğu başlar. Kitap Sofie adındaki bir kızın posta kutusunda notlar bulmasıyla başlamaktadır. Sofie, kendini ummadığı bir anda felsefe kursunda bulmuştur. Başlarda, mektuplarla başlayan bu kurs, zamanla Alberto Knox tarafından video kayıtları, ilginç kıyafetler, esrarengiz mekanlar ve farklı anlatımlarla desteklenmektedir.

Sofie’nin Dünyası Kitap Açıklaması

“Benzer insanların”, yüzeysel bilgilerin geçerli olduğu çağımızda, “3000 yıllık geçmişinin hesabını yapamayan insan günübirlik yaşayan insandır” diyen Goethe’nin günübirlik insanlarından olmama yolunda ciddi bir adım.

15. yaşgününü kutlamaya hazırlanan Sofie, bir gün posta kutusunda “Kimsin” yazılı bir not bulur. Bu sorudan hareketle, bütün bir felsefe tarihinden sorulmuş soruları ve cevapları, sürükleyici bir roman kurgusu içinde anlatan Jostein Gaarder, Umberto Eco’nun “Gülün Adı”nda Ortaçağ teolojisini romanlaştırma gücünü bu kitabında felsefede gösteriyor.

Gaarder ( 1952) özellikle gençliğe yönelik kitaplarıyla tanınan Norveçli bir felsefe öğretmeni.

“Sofie’nin Dünyası” yayınlandığı 1991 yılından bu yana aralarında Korece, Rusça, Japonca, Arapça gibi diller de olmak üzere kırka yakın dile çevrilmiş ve yayınlandığı her ülkede en çok satan kitap olma başarısını elde etmiştir.

Son Yazılar
Bir cevap bırakın