Sürgün Gezegeni Ursula K. Le Guin

Sürgün Gezegeni Ursula K. Le Guin

Bazı yazarları çoğunlukla çıkış yaptıkları kitaplar ile tanırız. Özellikle de çeviri kitaplarında sıklıkla başımıza gelen bir durumdur. Yazarın edebi yolculuğuna eşlik etmekten mutluluk duyan okuyucular çoğunlukla tüm kitaplarını okumaya çalışırlar.

Ursula K. Le Guin‘in ilk kitapları, popüler olan eserleri için hazırlık sürecini de izlememizi sağlamaktadır. Ana temaların merkezi fikirlerin kuluçkadaki halini okuyormuş gibi hissedeceksiniz bu kitapta.

Sürgün Gezegeni, bilim kurgu ve fantastik romanlara yeni bir soluk getirecek güçlü bir yazarın ayak seslerini duyduğumuz önemli bir romandır.

Yazarın tüm edebi serüvenini hissedeceğiniz bir romanla karşı karşıya kalacaksınız. Galaksinin farklı bir yıldız sisteminde hayatın devam ettiği Sürgün Gezegeni’nde, yerli halk Tevarlılar ve yıldızlar arası bir yolculuk ile oraya gelmiş Alterralılar arasında düşmanlık uzun zamandan bu yana sürmektedir.

Toplumsal Cinsiyet ve Irkçılık

1966 yılında yayınlanan Sürgün Gezegeni, 1960’lı yılların politik tartışmalarını barındıran bir romandır. Beyaz tenli ve renkli gözlü muhafazakar Tevarlıların, kara tenli Alterralıları kabul edemeyişleri ile 60’lı yıllarda alevlenen ırkçılık tartışmalarını hatırlatmaktadır.

Benzer şekilde Rolery karakteri aracılığı ile de feminizm tartışmasına dahil olacaktır Ursula K. Le Guin, Kimlik, cinsiyet, toplumsal sınıfların birbiri arasındaki ilişki, sürekli olarak tartışılmaktadır Sürgün Gezegeni’nde.

Aslına bakarsanız Ursula K. Le Guin, alegorik okumalar yerine psikolojik ve felsefi bakış açısını dürtülemeyi arzulamaktadır. Yazarın tüm kitapları için ortak özellik, Sürgün Gezegeni‘nde her karakterine mesafeli kalarak ve kahramanlık miti yaratmak açısından kaçınarak kişilerin iyi ve kötü özelliklerini ortaya çıkartmasıdır.

Sürgün Gezegeni Tolkein Etkisi

Ursula K. Le Guin, Gaallar ile cisimleşen kötülüğün toplumsal bir yıkım getirmesi tehlikesine karşı, dayanışmacı bir direnişi anlatması bilinç hapishanesi yaratma tehlikesini bertaraf etmektedir. Tabi ki bu bertaraf etme işlemi tam anlamı ile sorunsuz değildir.

Buna rağmen Sürgün Gezegeni, bilim kurgu ve fantastik romanlara yepyeni bir soluk getirecek güçlü bir yazarın ayak seslerini duyacağınız önemli bir eserdir.

Sadece yazarın kariyerini değil, aynı zamanda George R.R.Martin’in edebi yaşamını da etkileyen ilham verici bir eserdir. Popüler yazarların yazdığı her şeyi okumaya kendini adamış gerçek okurları davet eden bir roman Sürgün Gezegeni.

Son Yazılar
Bir cevap bırakın