Uçurtma Avcısı

Uçurtma Avcısı

Sovyetler Birliğinin Afganistan’ı işgali ile birlikte bir çok dram yaşanmıştır. Olaylara iki çocuğun gözünden yaşadıkları dramı anlatılmaktadır.  Emir ve Hasan birlikte büyümüş çok yakın arkadaştır. Emir’in babası zengin ve yardımsever birisi Hasan’ın babası ise onun yanında hizmetlidir. Emir ve Hasan başlarını büyük belaya sokarlar ve Hasan Emir’i korumak için kendini öne atar. Emir ise en yakın arkadaşını orada ki tehlikeyle baş başa bırakırve oradan koşarak uzaklaşır. En yakın arkadaşının kendisini zorda bırakıp uzaktan izlediğini ve gördüğü şiddeti asla unutmaz Hasan.

Uçurtma Avcısı Kitap Açıklaması

Emir ve Hasan, Kabil’de monarşinin son yıllarında birlikte büyüyen iki çocuk… Aynı evde büyüyüp, aynı sütanneyi paylaşmalarına rağmen Emir’le Hasan’ın dünyaları arasında uçurumlar vardır: Emir, ünlü ve zengin bir işadamının, Hasan ise onun hizmetkarının oğludur. Üstelik Hasan, orada pek sevilmeyen bir etnik azınlığa, Hazaralara mensuptur.

Çocukların birbirleriyle kesişen yaşamları ve kaderleri, çevrelerindeki dünyanın trajedisini yansıtır. Sovyetler işgali sırasında Emir ve babası ülkeyi terk edip California’ya giderler. Emir böylece geçmişinden kaçtığını düşünür. Her şeye rağmen arkasında bıraktığı Hasan’ın hatırasından kopamaz.

Uçurtma Avcısı arkadaşlık, ihanet ve sadakatin bedeline ilişkin bir roman. Babalar ve oğullar, babaların oğullarına etkileri, sevgileri, fedakarlıkları ve yalanları… Daha önce hiçbir romanda anlatılmamış bir tarihin perde arkasını yansıtan Uçurtma Avcısı, zengin bir kültüre ve güzelliğe sahip toprakların yok edilişini aşama aşama gözler önüne seriyor.

Uçurtma Avcısı’nda anlatılan olağanüstü bir dostluk. Bir insanın diğerini ne kadar sevebileceğinin su gibi akıp giden öyküsü…

Son Yazılar
Bir cevap bırakın