Üniversiteye Hazırlık Kitabı Alırken Nelere Dikkat Edilmeli

Üniversiteye Hazırlık Kitabı Alırken Nelere Dikkat Edilmeli

Orta öğretim sonrası üniversiteye geçiş için çalışılan kaynak kitabı seçme konusunda bazı hususlara dikkat etmek daha verimli bir sıvana hazırlık süreci geçirilmesi açısından oldukça önemlidir. Kısıtlı zamanı olan öğrencilerin arayışı en verimli olacak kaynağı kullanmaktır. Seçimlerde arkadaş, etüt merkezi veya öğretmen tavsiye ile yapılıyor. Bu süreçte kitaplar veya testler çözümlenerek bir köşeye bırakılıyor.

Sıvana hazırlık sürecinde en verimli eğitim kitabı seçerken bazı noktalara dikkat ederek daha doğru seçimler yapılmalıdır. Bu durumda sizlere önereceğimiz bazı ipuçları ile daha doğru seçimler yapabilirsiniz.

Öğrenciler Kitap Seçerken Nelere Dikkat Etmelidir?

Kitapların seviyeleri kolay, orta ve zor olarak seçeneklen diriliyor.Bu durumda öğrenci sürekli olan kolay olarak sınıflandırılan kitabı çözerse kendini geliştirme sürecinde yetersiz kalır düşünme yetisini hızlandıramaz. Bu durumda sürekli zor kitaplar çözen öğrencide yapamayacağı sorular karşısında hayal kırıklığı yaşar.

Bu durumda birden fazla kitabı çözme zamanı olmayan öğrenci bun durumun orta yolunu bulmalıdır. Unutulmaması gereken en önemli konu ise sınavlarda kolay soruların daha fazla yanlış yapıldığıdır.

ders-calisan

Test çözerken dikkat etmeniz gereken alan öğrendiğiniz konunun pekiştirilmesidir. Çözeceğiniz testlerde farklı sorular olmalıdır. Bu farklı sorular sizi konunun detayı ile düşünmeye sevk edecek ve daha detaylı düşünmenizi sağlayacaktır. Kitap satın alırken içeriğine bakarak farklı soru tarzları olup olmadığını kontrol etmelisiniz.

Özellikle orta seviye kitaplar sınava hazırlık dönemlerinde mutlaka çözülmesi gereken kitaplardır. Zor soruları çözmek ister bir çok öğrenci fakat orta seviye sorular çözülmeden zor sorulara geçmek temeli olmaya bir ev yapmaya benzer. İlk başta yapmanız gereken konuyu iyice öğrenip pekiştirip detayları bilerek uygulamanız gereklidir bu durumda konunun tüm detaylarını öğrenerek uygulamanız gereklidir ki zor soruları çöze bilesiniz.

Kaç Tane Kitap Alınmalıdır?

Kaç tane kitap alınmalıdır sorusu öğrenciden öğrenciye göre değişkenlik gösterirken çok fazla kitap almak öğrenciyi baskı altına sokabilir. Çözeceği kitap yeterli olsa da çözemediği kitaplar kendini yetersiz hissetmesine neden olacaktır. Bu nedenle ilk başta başlangıç için yeterli olan kitaplar satın alınmalıdır. Konu anlatımından ziyade test çözmek daha etkili olacağından test kitabı satın almak daha mantıklı olacaktır. Piyasada başarılı bir kaç yanının denemelerini satın alarak başlanılabilir.

Son Yazılar
Bir cevap bırakın