Üstü Kalsın Cemal Süreya

Üstü Kalsın Cemal Süreya

Şiirin şairi olan Cemal Süreya, gerçek adı ile Cemalettin Seber, şiirin yanı sıra yazar ve çevirmenlikte yapmıştır. II. Yeni Akımının şairlerindendir. 1931 ile 1990 yılları arasında yaşamıştır. Atı yaşında annesini kaybeden şair, edebiyatla ilgilenmesinde, annesinden kalan bazı etkilerin de bulunduğunu belirtmektedir. Şairin bu şiiri, ölüm ve hüzün temalıdır.

Üstü Kalsın Şiirinde Öne Çıkan Tema

Üstü Kalsın şiirinde, öne çıkan ana fikir ölümdür. Hüzünlü bir şiir olan “Üstü Kalsın” sade ve anlaşılır bir dille kaleme alınmıştır. Şairin hayal dünyasının zenginliğine bağlı olarak, bazı benzetmeler de yer almaktadır. Ölüm konusu işlenirken, tema olarak yalnızlık ve her şeyi bırakıp kaçma isteği de öne çıkmaktadır. Nazım biçimi olarak, serbest şiir formundadır. Dört tane bentten oluşmaktadır.

Şiirde Öne Çıkan Ölüm ve Hesaplaşma Temaları

Şiirde her ne kadar hüzün, ağır basmış olsa bile, şairin bu şiirde hesaplaşma duygularına da rast gelmek mümkündür. Yaratıcı ile içten kurduğu diyalog, satırlarına ölüm temaları ile dökülmüştür. Şiirde geçen “üstü kalsın “ifadesi bu hesaplaşmanın dizelere yansımış halidir.

Yaşam karşısında sunulan ölüme karşılık, bir tür alışveriş hesaplaşmasıdır.  Buradaki bakış açısı okurların yorumuna bırakılmıştır. Yaradan’a teslimiyet olabildiği gibi, ölümün erken oluşuna karşılık bir kırgınlık ifadesi de taşıdığı düşünülebilir.

Şair, “Her ölüm erkendir” dizeleri ile insanoğlunun kaç yaşında olursa olsun, ölümünü erken görmüştür. Şair, yaşam hakkının sahibi kimdir? Kavramları üzerinde de iç hesaplaşmalarla bu şiiri kaleme almıştır. İstemeden, ona sorulmadan elinden alınacak bir yaşam için çok kuvvetli kırgınlık duyguları beslemektedir.

Yaşam kendisine mi aittir?  Yaratıcıya mı aittir? Şair bu soruları sorarken, iç hesaplaşmasını yaşama takas edilmiş ölüm, için üstü kalsın sözleri ile tamamlamaktadır. Sunulan ölüme karşılık, benden alınan hayat fena değildir dizeleri ile istemediği bir takasa karşılık, duyduğu kırgınlık duygularını dile getirmektedir.

Şair her ne kadar, yaşamı var gücü ile sahiplense bile, yeri geldiğinde bazı şeyleri de bırakabilmek gerektiğini vurgulamaktadır. İnsanoğlunun yaşadığı ayrılık duyguları ve kabulleniş benzetmeleri de şiirde etkisini göstermektedir.

Son Yazılar
Bir cevap bırakın