Vakıf Isaac Asimov

Vakıf Isaac Asimov

Vakıf, Isaac Asimov’un milyonlarca gezegeni kapsayan bir galaktik imparatorluğunun çöküşünü konu aldığından oldukça dikkat çekmeyi başarmıştır.

Bilim kurgunun başyapıtlarından sayılan roman, aynı zamanda Isaac Asimov‘un Vakıf üçlemesinin ilk kitabıdır. Kitabın içinde vakfın kuruluşu ve ilk döneminde yaşananlar ele alınmaktadır.

Kitap okuyucuya hem bilim kurgu öyküsü sunmakta hemde bilim kurgu içinde dünya tarihimizin kendisi diyebileceğimiz olayları uzayın derinliklerindeki uzak bir gelecekte hayali bir imparatorlukta yaşanmaktadır.

Yazar Vakıf, üçlemesini yazarken ise, Edward Gibbon’ın yazmış olduğu Roma İmparatorluğunun Gerileyiş ve Çöküş Tarihi kitabından esinlenerek kaleme almıştır.

Kitabın Konusu

Romanın ve aynı zamanda üçlemenin baş karakterlerinden olan Hari Seldon’un psiko tarih konusunda yapmış olduğu araştırmalar sonucu var olan imparatorluğun çöküşünün önüne geçilemez olduğunu görmesi, yeni bir imparatorluğun kuruluşuna kadar olan zamanın en aza indirilmesi için bir vakfın kurulması gerektiğini söylemesiyle ortaya çıkar.

Romanın baş karakterinin gayreti ile kurulan bu oluşum, iki dönem arasında olan anarşiyi kısaltmak için, o sürece kadar elde edilen teknik bilgiyi bir ansiklopediye kaydetmeyi ve korumayı amaçlamaktadır.

Bu amaca yönelik olarak sürdürülen çalışmalar için Vakfın elde edebildiği kaynak fakir gezegenin imparatorluk sınırlarından çıkarılması ve Vakfın yalnız kalmasıdır.

Asimov’un Kurmaca Dünyasındaki Gerçekler

Isaac Asimov, Vakıf serisindeki kurmaca dünyada anlatmış olduğu devlet ve yönetim şekilleri kurmaca değildir. Çünkü hepsinin dünyada örneği ve benzeri bulunmaktadır.

Mesela Korell Cumhuriyeti olarak bilinen ve sadece adından cumhuriyet olan, babadan oğula geçen bir despot tarafından yönetilen gezegenin dünyamızda da birçok benzeri bulunmaktadır.

Asimov, kitabında bilim kurguyu da çok işlemiştir. İşlenen bilim kurgu kısmı ise psiko tarihçilerdir. Bu tarihçiler matematiği kullanarak gelecekte ne olacağını öngörebiliyorlar.

Son Yazılar
Bir cevap bırakın