Virginia Woolf

Virginia Woolf

Feminist ve modernist bir yazar olan Virginia Woolf, 25 Şubat 1882 yılında Londra İngiltere’de dünyaya gelmiştir. 20. Yüzyılın en önemli yazarlarından biridir.

Ailesi İngiltere’nin seçkin Entelektüellerinden biri olduğundan okula gitmeden evinde eğitim görmüştür. Bu Virginia Woolf için büyük bir şans olmuştur.

Babasının görkemli kütüphanesinden dolayı yazar kendini yetiştirme fırsatı yakalamıştır. Özel öğretmenleri sayesinde Yunanca ve Latince dersleri almıştır. Dokuz yaşında ağabeyi ile evlerinde Hyde Park Gate News isimli haftalık dergi çıkarmaya başlamışlardır.

1904 yılında babasının ölümünden sonra kardeşleri ile Bloomsbury’ye taşınması ile hayatında ciddi bir dönüm noktası olmuştur. Özellikle Viktorya tarzı yaşamaya karşı olan Virginia Woolf, yazılarında da bundan bahsetmektedir.

1912 yılında Leonard Woolf ile evlenen Virginia Woolf, eşinin kurduğu basımevinde kitaplarını yayımlatmak için bir fırsat yakalamıştır.

Profesyonel anlamda 1905 yılında yazmaya başlayan Virginia Woolf’un ilk kitabı olan The Voyage Out (Dışa Yolculuk) 1915 yılında yayınlanmıştır. Kitabın yazımı çok uzun sürdüğünden bir yıl içerisinde üç defa tekrar yazılmıştır.

Virginia Woolf’un kitaplarının kapaklarında kardeşi Vanessa Bell’in resimleri bulunmaktadır. Yazar, modernist hareketin en önemli kişilerinden biri olarak tarihe geçmiş ve roman türünün gelişimine büyük katkı sağlamıştır.

Kitapları elliden fazla dile çevrilen Virginia Woolf’un eserlerinde eşcinsel yakınlıklara bol bol rastlanmaktadır. Yazarın diğer romanlarına benzemeyen, tümüyle özgün bir düşünce ürünü olan Orlando isimli kitabı bir aşk mektubu ile birlikte o dönemdeki sevgilisi Vita Sackvikke-West’e adanmıştır.

Virginia Woolf, 28 Mart 1941 yılında içinde bulunduğu duruma daha fazla dayanamayarak evlerinin yakınında bulunan Ouse nehrine cebine taş doldurarak atlayıp intihar etmiştir.

Son Yazılar
Bir cevap bırakın